Reklama

Dom przy Gordon Square

Dom przy Gordon Square

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Grupa Bloomsbury zagościła w świadomości masowego odbiorcy dzięki powieści "Godziny", a przede wszystkim dzięki jej filmowej wersji z rolą Nicole Kidman jako Virginii Woolf.
O

Obce im było tworzenie spójnych programów czy pisanie manifestów. Woleli sięgać po prowokację, jak w przypadku Mistyfikacji Dreadnought. 10 lutego 1910 roku Virginia Woolf, Anthony Buxton, Duncan Grant, Guy Kidley, Adrian Stephen przebrani za cesarza Abisynii i jego świtę, w towarzystwie Horacego Cole’a podającego się za urzędnika brytyjskiego MSZ-u, udali się na HMS "Dreadnought", flagowy okręt marynarki wojennej, gdzie zostali przyjęci ze wszystkimi honorami. Nikt nie zauważył podstępu. Szum podniósł się dopiero po artykułach w prasie, poinformowanej o całym wyczynie przez samego Cole’a, który był pomysłodawcą akcji. Ich występek był szokiem dla ówczesnych elit. Nikt dotąd tak otwarcie nie kpił z fundamentalnych instytucji państwa.

Bywalcy Bloomsbury lubili testować granice, podważać konwenanse. Przy ich pomocy udawało się im uchwycić stan kryzysu,...

9638

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]