Reklama

Odpowiedź autora

Odpowiedź autora

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Trudno jest dyskutować w dzisiejszej Polsce, nie zapisując się całym sobą, czterema kończynami, do żadnego z obozów. Po moim tekście o Andrzeju Wajdzie zostałem zjechany przez jednych (na niektórych blogach) za to, że napisałem jakoby teksty "gładki i bezpieczny", bo Wajda jest dziś "niebezpieczny i wpływowy".
Z

Znaczy: bałem się i jestem koniunkturalistą. Z drugiej strony krytykowano mnie, że wielkiego twórcę szufladkuję politycznie i oskarżam, iż w swej twórczości szedł na koncesje. Pani Józefa Hennelowa wyraziła nawet oburzenie, że redakcja "Tygodnika" śmiała taki tekst opublikować, i zażądała od redaktorów określenia się wobec tego - jak rozumiem - haniebnego artykułu.

Rozumiem, że skoro śmiałem odpowiedzieć na zaproszenie redakcji "Tygodnika", która zamówiła u mnie do dodatku "Intelektualiści polscy po 1945: do i od komunizmu" sylwetkę Wajdy "pod kątem jego zmieniającego się stosunku do władzy komunistycznej", to powinienem napisać tekst jednoznaczny, prosty i mocny. Albo więc Wajda był od początku ukrytym wojownikiem antykomunistycznego podziemia, przyjmowanie odznaczeń było snem, a filmu "Pokolenie" nie było. Albo też powinienem postawić tezę, że reżyser był...

5304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]