Reklama

Ładowanie...

Ekskomuniki nie będzie

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Ekskomunika "wiążąca mocą samego prawa" musi być przez to prawo odniesiona do konkretnego czynu. Nie ma kanonu mówiącego o ekskomunice za uchwalanie niemoralnych ustaw.
Poseł Janusz Palikot przybija do krzyża Konstytucję przed siedzibą biskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera. Warszawa, 28 października 2010 r. / fot. PAP / Grzegorz Jakubowski
2

29 października Sejm skierował do prac w komisjach projekty ustaw bioetycznych, regulujących m.in. przeprowadzanie zabiegów sztucznego zapłodnienia in vitro, zgłoszone przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje z PO) i Bolesława Piechę (PiS). Piecha przewiduje zakaz wykonywania zabiegów (choć dopuszcza adopcję zarodków już istniejących), Gowin dopuszcza in vitro pod pewnymi warunkami, a Kidawa-Błońska opowiada się za jego szeroką dostępnością. Odrzucony został jedynie projekt Teresy Wargockiej (PiS), który zakazywał zabiegu i przewidywał konsekwencje karne dla zaangażowanych weń lekarzy. Podczas głosowań nie obowiązywała dyscyplina klubowa.

Posłowie nie powołali nadzwyczajnej komisji do prac nad ustawą. Projekty trafią więc do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny, gdzie od lipca znajdują się już dwa inne, przygotowane przez...

16355

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]