Reklama

Dwa światy

Dwa światy

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Turyści widzą tylko pustynną idyllę. Ale choć sami Beduini temu zaprzeczają, trudno nie zauważyć coraz większego napięcia: między plemienną tradycją a współczesnymi modelami życia.
W

Wioska przysiadła między dwoma olbrzymimi skałami, jakby w bramie wiodącej na pustynię. Kilka drzew, w centrum sklepiki. Podstawówki i licea, osobne dla chłopców i dziewcząt. Chaos domów, śmieci, czasem tradycyjnych namiotów stojących na podwórkach. Kozy, wielbłądy i dzieci w brudzie obejścia. Za wioską zagrody dla wielbłądów. Kobiet nie widać. Za to mężczyźni, w lśniąco białych sukniach i czerwonych kafijach, mkną jeepami na kraniec wioski. Tam wyładowane turystami auta miękko wjeżdżają w czerwony pasek pustyni Wadi Rum.

Wadi Rum nie jest tylko czerwona. Czerwone wydmy spotykają się tu z białymi, choć się nie mieszają. A wśród nich - monumentalne skały, piaskowcowe i granitowe. To ponoć jedna z najpiękniejszych pustyń. Na pewno najpiękniejsza, jaką widziałam.

Przygoda

Na tej pustyni, niegdyś przemierzanej...

13162

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]