Reklama

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty.
Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „Tygodniku” ukazywały się jego reportaże z Ugandy, Ghany, Libanu, Lampedusy, Bałkanów i Niemiec, a także komentarze i rozmowy z polskimi oraz zachodnimi badaczami migracji.
W 2016 r. relacjonował brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w UE. Wiele jego ostatnich korespondencji i analiz dotyczy sytuacji humanitarnej na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Pracę za granicą rozpoczynał w krajach b. Jugosławii, gdzie był świadkiem powojennych przemian tożsamościowych oraz drogi do niepodległości Kosowa. Był redaktorem zbioru rozmów z europejskimi intelektualistami „Europe. An Unfinished Project” (2011).

Artykuły

27.01.2020
Rano po brexicie mgła nad Kanałem znów zasłoni Brytyjczykom kontynent. Świat się jednak nie skończy, bo wciąż panować będzie ona.
20.01.2020
Około 8 tysięcy ludzi nie doleciało do Krakowa. A niemal drugie tyle miało kłopot z wylotem. Wszystko jednego dnia.
13.01.2020
zwłaszcza gdy się jest w nim tylko jedną nogą? Na dwa tygodnie przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii dyskutuje się o tym w Brukseli. Pretekst: przeciek z raportu, który ujawnił, że...
13.01.2020
Decyzja Erdoğana o wysłaniu żołnierzy do Libii zmienia wewnętrzny konflikt w kolejną wojnę zastępczą, w której rywalami Turków stają się Rosjanie.
13.01.2020
Po trzech dniach zaprzeczania władze w Teheranie przyznały się do omyłkowego zestrzelenia samolotu Ukrainian International Airlines.
08.01.2020
„Atak rakietowy na bazy USA” brzmi jak tytuł depeszy z wojny. Ale pierwsza odpowiedź Iranu na śmierć gen. Sulejmaniego była dość wyważona.
28.12.2019
Liczba ta może się zwiększyć. W ostatniej prowincji kraju będącej pod kontrolą opozycji od półtora tygodnia trwa ofensywa wojsk rządowych.
28.12.2019
Za miesiąc opuszczą Unię. Będzie nam ich brakować. Bo któż lepiej od nich łączy rzeczowość z ironią albo empiryzm z mistyką? I kto inny wie, że baśnie bywają prawdziwe?
28.12.2019
Nie wiemy, czemu się tam znaleźli. Choć jezioro Van, na którym nad ranem w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zatonęła ich łódź, leży blisko granicy z Iranem, w całości znajduje się w ...
18.12.2019
Rodzicom powtarzają na spotkaniach: nie umniejszajcie przeżyć dzieci, nie pocieszajcie ich, nie udawajcie, że wiecie, jak się czują. Pozwólcie im na doświadczenie żałoby.

Strony