Reklama

Ładowanie...

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty.
Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „Tygodniku” ukazywały się jego reportaże z Ugandy, Ghany, Libanu, Lampedusy, Bałkanów i Niemiec, a także komentarze i rozmowy z polskimi oraz zachodnimi badaczami migracji.
W 2016 r. relacjonował brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w UE. Wiele jego ostatnich korespondencji i analiz dotyczy sytuacji humanitarnej na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Pracę za granicą rozpoczynał w krajach b. Jugosławii, gdzie był świadkiem powojennych przemian tożsamościowych oraz drogi do niepodległości Kosowa. Był redaktorem zbioru rozmów z europejskimi intelektualistami „Europe. An Unfinished Project” (2011).

Artykuły

19.09.2022
Monarchia wydaje się nie przystawać do nowoczesności. Do czego zatem jej potrzebujemy?
19.09.2022
​​​​​​​W najbliższych latach nie wydarzy się nic, co rozmachem i symboliką mogłoby przypominać dzisiejszy pogrzeb Elżbiety II.
12.09.2022
Po śmierci Elżbiety II brytyjska monarchia nie spadnie do roli, jaką odgrywają niemal niezauważalne królestwa Szwecji czy Niderlandów. Nie znaczy to jednak, że podczas panowania Karola III...
08.09.2022
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat. Była jedną z najdłużej panujących głów państwa w historii. Zjednoczonym Królestwem rządziła od 70 lat.
05.09.2022
ZOFIA MILSKA-WRZOSIŃSKA: Nie jest psychicznie korzystne, aby unikać wszystkich negatywnych informacji. Jeśli tak robimy, tracimy kontakt ze światem, samym sobą i swoimi emocjami.
22.08.2022
Przy zapaści tak delikatnego i współzależnego zbioru ekosystemów jak Odra, w praktyce nie ma już przyczyn naturalnych. Wszystko jest ostatecznie efektem naszego wpływu.
19.08.2022
JACEK ENGEL, prezes fundacji Greenmind: "Jedno zaskoczyło mnie pozytywnie: rośnie gniew ludzi na to, jak Polska postępuje z przyrodą. Zbiorowy pozew przeciw państwu – za narażenie rzeki,...
12.08.2022
To było wyczekiwane lato – po dwóch wakacjach z covidowymi ograniczeniami podróżni i linie lotnicze chcieli powrotu do częstego i taniego latania. Pod koniec sezonu urlopowego wiadomo...
08.08.2022
Amnesty International ogłosiło raport oskarżający ukraińską armię o celowe narażanie życia cywilów oraz łamanie praw i zwyczajów wojny. Na 231 stronach rysuje niejednoznaczny obraz wojny.
01.08.2022
Czasem historia rzeczywiście lubi się powtarzać: w Afryce zaczyna się właśnie druga zimna wojna między Zachodem a Rosją.

Strony