Reklama

Czołg w kwiatach

Czołg w kwiatach

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Mówi się, że wojna w Libanie była dla Izraela tym, czym wojna w Wietnamie dla USA: utratą niewinności. Musiało minąć 30 lat, zanim jej uczestnicy dali artystyczny wyraz traumie.
P

Przy Bulwarze Rotschilda w Tel Awiwie stoi dom Eliahu Golomba - twórcy Hagany, podziemnej organizacji, która przed 1948 r. broniła żydowskich osadników w Palestynie, a po utworzeniu Izraela stała się zalążkiem jego armii. Obok mieści się skromne Muzeum Hagany. Turystów niewielu, za to kontrola plecaków i paszportów dokładna. W szatni karabiny, ułożone w zgrabny stos. Ich właściciele, chłopcy i dziewczęta odbywający obowiązkową służbę wojskową, zasiedli na podłodze w jednej z sal. Mocnym, twardym głosem przewodnik opowiada, jak wyglądała żydowska emigracja do Palestyny, ile determinacji wymagało przeżycie. Młodzi słuchają w skupieniu, ich spojrzenia są jasne, bez wątpliwości.

Filmy, czyli terapia

Samuel Maoz i Ari Folman zapewne nie różnili się od nastolatków, napotkanych w Muzeum Hagany. Obaj byli świeżo upieczonymi...

6379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]