Reklama

Miłosza widzenie Rosji

Miłosza widzenie Rosji

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Czesław Miłosz: ROSJA. WIDZENIA TRANSOCEANICZNE - to nie jest książka nieznana, wydobyta z papierów pośmiertnych autora. To nowa całość złożona z tekstów wcześniej publikowanych, starannie skomponowana wokół jednego przewodniego tematu - Rosji Dostojewskiego. I będzie miała ciąg dalszy.
"

"Wykładałem Dostojewskiego - pisał Miłosz w "Abecadle", w miniaturze, którą teraz również przypomniano - i zapytywano mnie, czemu nie napiszę o nim książki. Odpowiadałem, że napisano o nim całą bibliotekę w różnych językach i że nie jestem badaczem literatury, najwyżej przyszywanym. Naprawdę jednak istniał i inny powód. Byłaby to książka nieufności, a bez niej można się obyć".

I tłumaczył dalej, że Dostojewski to dla niego zarówno prorok, jak i niebezpieczny nauczyciel. Owszem - autor "Braci Karamazow" swoimi powieściami postawił trafną diagnozę "olbrzymiego zjawiska, które sam przeżył od środka i które ogarniał: erozji wiary religijnej", przewidział też skutki tego zjawiska, a "rewolucja rosyjska znalazła klucz w »Biesach«". Równocześnie jednak, twierdził Miłosz, polemizując z tezą Bachtina o wszechogarniającej polifoniczności powieści Dostojewskiego, za...

4205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]