Reklama

Ładowanie...

Twarz przyjaciela

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Jest to opowieść o przyjaźni i zdradzie, o sukcesie i rozczarowaniu. Opowieść o dwojgu ludziach. Ich imiona: Oskar Pastior oraz Herta Müller.
O

Oskar Pastior, poeta, pochodził z Siedmiogrodu, wywodził się z mniejszości niemieckiej w Rumunii. Herta Müller, pisarka, pochodzi z rumuńskiego Banatu i podobnie jak Pastior również była obywatelką komunistycznej Rumunii. Oboje opuścili ten kraj, wyemigrowali na Zachód, do Republiki Federalnej. Oskar Pastior przyjechał do ówczesnego Berlina Zachodniego w roku 1968. Herta Müller opuściła Rumunię prawie 20 lat później, w 1987 r.

Wspólny los, wspólna praca

Tutaj, w wolnej części Niemiec, sukces nie kazał na siebie długo czekać. Oboje stali się autorami znanymi i uznanymi. Za swoją lirykę Oskar Pastior został uhonorowany, na krótko przed śmiercią w 2006 r., Nagrodą im. Büchnera - najwyższym niemieckim wyróżnieniem literackim (nagrody nie zdążył odebrać, zmarł kilkanaście dni przed zaplanowaną uroczystością). Za swoje powieści...

6577

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]