Reklama

Gaz, ostrożność i odwaga

Gaz, ostrożność i odwaga

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Każda umowa gazowa Polski z Rosją podnosi polityczny poziom adrenaliny. W naszej szerokości geograficznej kupowanie surowców energetycznych było zawsze czymś więcej niż zwykłym handlem: tu targi przekraczały gospodarcze granice, wyznaczone przez ilość i cenę, i wchodziły w obszary bezpieczeństwa.
J

Jeszcze innego wymiaru - relacji już nie tylko dwóch państw, ale polityki europejskiej - nabiera właśnie podpisana z Rosją umowa gazowa. Od marca bowiem wchodzi w życie nowe, zliberalizowane prawo energetyczne UE, o które zresztą mocno zabiegaliśmy. Dlatego zanim jeszcze wysechł atrament na naszym aneksie, Bruksela zagroziła, że poda Warszawę do sądu, jeśli unijne prawo zostało złamane. Rząd zapewnia o zgodności umowy z obecnymi przepisami UE. Komisja wolałaby, aby aneks uwzględniał już nowe prawo. Rząd nie pokazał jej całej umowy, zasłaniając się tajemnicą handlową i podobnym postępowaniem innych państw. Za chwilę jednak to, co jest tajemnicą, być nią przestanie. Wystarczy, że wiosną jakaś firma powie "sprawdzam" i zechce przesyłać gaz przechodzącym przez nasz kraj gazociągiem: wtedy dowiemy się, czy monopol Gazpromu faktycznie został złamany. Jeśli okazałoby się, że jest...

1442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]