Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Wydania specjalne
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Wydania specjalne
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Serwisy
Kraj
Świat
Wiara
Kultura
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Serwisy
Kraj
Świat
Wiara
Kultura
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 20/2010
Data wydania:
16.05.2010
Numer wydania:
20
Rok wydania:
2010
Edytorial
Koniec i poczatek
Ks. Adam Boniecki
Polska Ludowa kochająca matka na pewno nie była. A jednak i dziś wiosnę 1945 r. wspominam jako czas radosny.
Kardynał krytykuje kardynała
Ks. Adam Boniecki
Prasa, nie bez satysfakcji, ogłosiła rozłam w Kolegium Kardynalskim. Arcybiskup Wiednia Christoph Schönborn w rozmowie z dziennikarzami wypowiedział krytyczne…
Komentarze
Masowo i medialnie
Jarosław Flis
Jeszcze kilka dni temu media pełne były obaw, czy partiom uda się w tak krótkim czasie zebrać 100 tys. podpisów niezbędnych do rejestracji kandydatów w…
Złoty już nie taki złoty
Janusz Jankowiak
Przed wybuchem kryzysu greckiego relatywnie niskie poziomy długu publicznego i deficyty w krajach zaliczanych do rynków wschodzących spowodowały redukcję…
Kraj
Czekając na... cokolwiek
Andrzej Brzeziecki
Tragedia smoleńska i następujące po niej wydarzenia otwarły nowe fronty na wojnie PO i PiS, wydłużając ją poza horyzont wyborów prezydenckich. Tym samym oddala…
Bieda z nierównością
Stanisława Golinowska
Prof. Stanisława Golinowska, ekonomistka: Jeśli kasujemy wydatki na świetlice dla dzieci, na krótką metę jest to oszczędność budżetowa, ale perspektywicznie…
Znamienna rozmowa
"TP" 19/10
Łupki na piasku
Michał Olszewski
Złoża gazu łupkowego zawładnęły naszą wyobraźnią. Czy Polska stanie się potęgą energetyczną?
Brzydcy, źli i wsteczni
Beniamin M. Bukowski
Nie chodzi o to, że młodzież nie ma się przeciw czemu buntować lub buntu nie potrzebuje. Źródłem niemocy okazuje się niemożność znalezienia odpowiedniej formy…
Projekt: przyszłość
Miłosz Hodun
Młodzież stoi dziś przed zupełnie innymi wyzwaniami niż 50, 40, a nawet 20 lat temu. Oprócz problemów związanych z edukacją, znalezieniem pracy czy założeniem…
Wiara
Czytania liturgiczne 16 - 23 maja 2010
7. NIEDZIELA WIELKANOCNA, WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE: Dz 1, 1-11; Ps 47; Ef 1, 17-23; Łk 24, 46-53;
Dlaczego wpatrujecie się w niebo?
O. Wacław Oszajca SJ
Apostołowie przyzwyczajeni do właściwego ich czasom obrazu świata patrzą tam, gdzie należało patrzeć - poza wszelkie horyzonty, poza wszelką czasoprzestrzeń, i…
Bamidbar
Paweł Śpiewak
Księga Liczb 1, 1 - 4, 20
Zasłuchani w ciszę
Abp Józef Życiński
Nie wasza to rzecz znać czas i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami.…
Spodziewana nominacja
Ks. Adam Boniecki
Historycznie prymasostwo było jednym z najwyższych urzędów w państwie polskim. Wielcy prymasi czasu wojny i lat powojennych nadali temu urzędowi rangę…
Postnuklearna Madonna
Józef Majewski
Arcybiskup Nagasaki Joseph Mitsuaki Takami pielgrzymował z okaleczoną w wybuchu atomowym figurą Maryi do ONZ, by apelować o likwidację arsenałów broni…
Niekończące się błogosławieństwo
Ks. Alfons Józef Skowronek
I oto nadspodziewanie Jezus nie jest już wśród nas. Świeci nieobecnością. Usuwa się z pola widzenia. Żadna siła świata nie jest w stanie Go zatrzymać. A byłoby…
Tajemnice Fatimy
Maciej Müller
Benedykt XVI wypowiada się o kulcie maryjnym bez specjalnego entuzjazmu, centrum swojego nauczania budując wokół chrystologii. Dlaczego jedzie do Fatimy?
3 - 10 maja 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Tu szukam wiary
Jan Pleszczyński
Robimy to po to, żeby bezdomni mogli spotkać Jezusa, a nie po to, żeby wyszli z bezdomności - mówią kapucyni prowadzący dla nich rekolekcje.
Cameron w cieniu Thatcher
Teresa Stylińska
Dla brytyjskich konserwatystów zwycięstwo, nawet bez większości, jest na wagę złota.
Świat
Ostatnie krewetki w Nowym Orleanie
Magdalena Rittenhouse
Wyciek ropy z odwiertu na dnie Zatoki Meksykańskiej grozi zagładą roślin i zwierząt zarówno w wodach Zatoki, jak też w nadbrzeżnych stanach Ameryki. W…
Samotność Benjamina Netanjahu
Paweł Śpiewak z Jerozolimy
Tak dramatycznej sytuacji, jak obecnie, Izrael nie przeżywał od bardzo długiego czasu. A wraz z nim kilka całkiem poważnych mocarstw.
Kochany wujku Hitlerze!
Joachim Trenkner
8 maja również Niemcy wspominali zakończenie II wojny światowej: wydarzenie, które dziś postrzegane jest i jako klęska, i jako wyzwolenie od nazizmu. W…
Historia
Pamięć, pojednanie, spór
Wojciech Pięciak
Nie będzie pojednania polsko-rosyjskiego, jeśli polsko-polskie spory z Rosją w tle będą wyglądać, tak jak dyskusja wokół apelu, by 9 maja Polacy odwiedzili…
Jak Churchill nie rozpętał III wojny światowej
Max Hastings
Winston Churchill wyprzedził swój czas: przewidział zagrożenie, jakie stanowił ZSRR, i już w 1945 r. polecił przygotowywać plan wojny ze Stalinem. Celem…
Zachód nie miał realnych planów wyzwolenia Europy Środkowej
Łukasz Kamiński
Co sprawiło, że w 1946 r. Amerykanie zmienili nagle zdanie i sami zaczęli przygotowania na wypadek sowieckiego ataku na ich wojska w Europie, choć jeszcze…
Churchill pozbył się balastu, czyli Polski
Piotr M. Majewski
Jak interpretować rok 1945: było to wyzwolenie czy nowa okupacja Polski?
Polski maj 1945: między kapitulacją i oporem
Andrzej Paczkowski
Jak w roku 1945 ówcześni Polacy interpretowali dzień 9 maja? I jak interpretować ten dzień dziś w Polsce?
Nauka
Światło pod kontrolą
Piotr Wasylczyk
Od odtwarzacza DVD po laboratoryjne mikroskopy, od "spawania" odklejonej siatkówki oka po odkrywanie świata atomów. Nie byłoby to wszystko możliwe…
Kultura
Lęk przed zamknięciem
Michał Głowiński
Michał Głowiński: Latami zachowywałem się tak, jakby sfera życia osobistego w ogóle dla mnie nie istniała. Nie miałem tej pewności siebie, aby przyjąć samego…
Fakty z życia
Piotr Kosiewski
Trzy dziesiątki wystaw, dyskusje, wykłady i pokazy filmowe... Miesiąc Fotografii zdominowali Brytyjczycy, ale warto zwrócić uwagę także na młodych artystów z…
Wszystko jest poezją
Anita Piotrowska
Mężczyźni, wybrańcy bogów, piszą wiersze i medytują nad zawiłościami tego świata. Kobiety skubią w kącie salonu swoje niekończące się robótki, a ich ambicje są…
16 - 20 maja 2010
Koralina i tajemnicze drzwi
Inność, wolność
Lektor
Michał Głowiński: KRĘGI OBCOŚCI - autor przez dziesięciolecia znany był jako świetny teoretyk i historyk literatury, krytyk i eseista. Później pojawiły się…
To, co między
Adam Poprawa
W książkach tego typu rysunek czy niezadrukowana powierzchnia kartki mają walor poetyckiej metafory, a typografia podniesiona zostaje do rangi pełnoprawnego…
12 - 28 maja 2010
Festiwal Filmowy w Cannes
Życie towarzyskie i ideowe
Kalina Błażejowska
W ramach ożywiania legendy Leopolda Tyrmanda mówi się głównie o latach 50., milcząc na temat końcowego okresu życia: okresu olśnień i rozczarowań, rodzinnego…
Felietony
Ciężar
Ewa Szumańska
Wychodzimy powoli z gęstej, dławiącej mgły. Już wiemy, że 10 kwietnia 2010 tego roku zostanie długo w pamięci naszej i świata.
Repetitio instrumentum propagandae
Jan Klata
Orędzie Jarosława Kaczyńskiego do braci Rosjan zszokowało szerokie masy odbiorców. Nie wiem, jak zareagowała brać Rosjan, ale ogromna rzesza publicystów i…
Przemiły człowiek
Marian Stala
W "Przekroju" z 4 maja poza kolejnym odcinkiem dziennika Jerzego Pilcha (to jest powód, dla którego kupuję ten tygodnik) przeczytałem tekst Mileny…
Z trzeciej połowy
Wojciech Bonowicz
Lubię Polskę. Lubię nawet jej spory, choć nie lubię form, jakie niekiedy przybierają. Lubię w Polsce najbardziej to, co dzieje się podskórnie, nie na wierzchu.
Duże dzieci
Józefa Hennelowa
Było bardzo smutno i bardzo podniośle. Przebywaliśmy w sferach uduchowionych i przez długie godziny dotykaliśmy obrzeży świata niematerialnego.
Zmysły
Chopin z betonu
Marcin Wicha
Tradycyjna placówka, z kapciami i przykurzonymi gablotami, mogłaby przetrwać taką inwazję. Jednak naszpikowana elektroniką supernowoczesna ekspozycja…
Dodatki w numerze TP 20/2010
Książki w Tygodniku 4 (20/2010)
O czytaniu
Michał Paweł Markowski
Czytanie jest przede wszystkim odnajdywaniem swojego miejsca wśród tego, co z początku nieprzyjazne, a co należy w ostatecznym rozrachunku oswoić. Czytanie nie…
Notatki do definicji idealnego czytelnika
Alberto Manguel
Posłuchajmy, powiedział Humpty-Dumpty, umiem objaśnić wszystkie wiersze, jakie dotąd wymyślono - i bardzo dużo tych, których jeszcze nie wymyślono. Lewis…
Biblioteka jako przetrwanie
Alberto Manguel
Żyłem ze sztuki, żyłem z miłości.Nigdym nie skrzywdził żywej duszy…Dlaczego więc Panie,Dlaczego tak mnie nagradzasz? Giacomo Puccini, "Tosca", akt II
Poufały czytelnik
Anne Fadiman
Anne Fadiman: Kiedy czytam, świat książki staje się moim światem, jej bohaterowie zajmują miejsce tych, którzy występują w moim życiu. Znam ludzi, którzy…
Obrazy lektury
Grzegorz Jankowicz
Namiętny czytelnik nigdy nie przejdzie obojętnie obok zdjęcia przedstawiającego czytającą osobę. André Kertész robił takie fotografie przez blisko 70 lat. Gdy…
Okiem proroka
Jan Balbierz
W późnych powieściach i dramatach Strindberga świat jest domagającą się odczytania księgą. Przy okazji autor miał okazję rozprawić się z legionem…
Choroba jako wyzwolenie
Jerzy Jarniewicz
Virginia Woolf to mistrzyni kłopotliwych pytań. We "Własnym pokoju" pytała, dlaczego w historii literatury tak skromne miejsce zajmują kobiety. W…
Ucieczka z piekła
Łukasz Ziółkowski
Wraz z armią Andersa Związek Sowiecki opuściły tysiące dzieci: często sierot, które zostały deportowane z Kresów wraz z rodzinami i na wygnaniu straciły…
Wrzucone w dorosłość
Lynne Taylor
Z Lynne Taylor rozmawiał Łukasz Ziółkowski
Z bieli do czerni
Robert Winnicki
Sudańczycy to ludzie niezwykle przyjaźni; dlaczego właśnie w ich kraju doszło do ludobójstwa? Czy można to wytłumaczyć? Wkażdym konflikcie zawierają się…
Dzban Pandory, potok erudycji
Anna Arno
Fascynujące są koleje losu Pandory i jej naczynia, którego zawartość pozostaje przedmiotem dyskusji. Studium Panofskych ukazuje, jak bogatą wiedzę może…
Jak być kochanym
Łukasz Maciejewski
Kino Hasa miało twarz reżysera, rozmawiało jego milczeniem. To była piękna filmowa rozmowa: wyrafinowane obrazy zastępowały słowa, a rozbuchana scenografia…
Trzy niezwykłe Damy
Ks. Adam Boniecki
Dorothy Day (+1980) - założycielka dziennika "The Catholic Worker" oraz ruchu The Catholic Worker Movement. Cicely Saunders (+2005) - założycielka…
Kryminalista, czyli lista kryminałów
Joanna Olech
"Dzieci są zakałą ludzkości" - ten niepolityczny cytat z Antoniego Słonimskiego przychodzi mi do głowy co roku, kiedy ogłaszany jest werdykt młodych…
Dlaczego Einstein wielkim fizykiem był?
Stanisław Bajtlik
Alberta Einsteina (1879-1955) podziwiamy nie tylko za to, że "wielkim fizykiem był". Był też wielkim człowiekiem. Był humanistą i pacyfistą, ale w…
Stwarzanie przez wypowiadanie
Inga Iwasiów
Czar bycia pisarzem należy do wewnętrznych toposów literatury: pisano o nim w podręcznikach poetyki i retoryki (nie zawsze wprost), pojawiał się w komediach…
Bóg horror ojczyzna
Piotr Śliwiński
Podczas niedawnego meczu Lecha ze Śląskiem we Wrocławiu kibice gospodarzy wystąpili z transparentem WIĘKSZY OD NAS JEST TYLKO BÓG. Zastanawiam się, co to…