Reklama

Ładowanie...

Pamięć, pojednanie, spór

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Nie będzie pojednania polsko-rosyjskiego, jeśli polsko-polskie spory z Rosją w tle będą wyglądać, tak jak dyskusja wokół apelu, by 9 maja Polacy odwiedzili rosyjskie cmentarze. Choć obie strony sporu miały argumenty, obie zrobiły wiele, by dołożyć przeciwnikom "moralną maczugą".
A

Awantura była straszliwa, a emocje rozgrzane do białości.

Zbliżał się maj 1985 r., gdy prezydent USA Ronald Reagan postanowił, że podczas wizyty w RFN wykona gest pojednania. Ustalono, że on i kanclerz Helmut Kohl - przywódcy narodów w 1945 r.

zwycięskiego i zwyciężonego - złożą kwiaty w kacecie Bergen-Belsen i na cmentarzu w Bitburgu. O to drugie miejsce wybuchł gwałtowny spór, gdy okazało się, że w Bitburgu obok 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu spoczywa 43 członków Waffen-SS (prawie wszyscy to byli chłopcy w wieku 17-19 lat; rzec można: tyleż esesmani, co ofiary indoktrynacji).

Spór o Bitburg stał się jedną z najgłośniejszych debat polityczno-historycznych Niemiec Zachodnich. Dyskutowano też w Stanach: media atakowały Reagana, Izba Reprezentantów przyjęła apel do prezydenta (stosunkiem głosów 390:26), by zrezygnował z Bitburga....

11950

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]