Reklama

Ładowanie...

Repetitio instrumentum propagandae

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Orędzie Jarosława Kaczyńskiego do braci Rosjan zszokowało szerokie masy odbiorców. Nie wiem, jak zareagowała brać Rosjan, ale ogromna rzesza publicystów i dziennikarzy zainteresowała się nie tyle niebanalnym jak na prezesa PiS przesłaniem, lecz przesłania scenografią.
N

Największy rezonans wśród polskich komentatorów wzbudziło pianino. Właściwie nie powinno mnie to dziwić (wszak rok mamy chopinowski) - ale mnie dziwi. Właściwie nie powinno zaskakiwać (wszak każdy z komentatorów zapewne widział u kogoś w domu pianino) - a zaskakuje. Zdążono się dowiedzieć, że najprawdopodobniej Jarosław Kaczyński na owym instrumencie grać nie potrafi (nie to co kanclerz Helmut Schmidt lub Condoleezza Rice). Ale instrument był otwarty! Czas wszcząć dziennikarskie śledztwo: czy politykowi wolno wygłaszać orędzie w przytomności pianina, pianina otwartego, pianina do gry gotowego, pianina wyposażonego w nuty? Czas zapytać: co to za nuty? Coś rosyjskiego? Etiudy Kabalewskiego? Czy ostatnim polskim politykiem z moralną legitymacją do występowania z pianinem był Paderewski?

Piszę o tym, gdyż mnie akurat u Jarosława Kaczyńskiego pianino kompletnie...

1303

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]