Reklama

Polski maj 1945: między kapitulacją i oporem

Polski maj 1945: między kapitulacją i oporem

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Jak w roku 1945 ówcześni Polacy interpretowali dzień 9 maja? I jak interpretować ten dzień dziś w Polsce?
W

Wtedy na pewno wspólne było poczucie, że skończył się trwający od ponad pięciu lat koszmar. Bo choć od wielu tygodni wojna toczyła się poza polskim terytorium, to na europejskich frontach wciąż ginęli polscy żołnierze. Znienawidzony wróg został ostatecznie pokonany, gdy Berlin został zdobyty, a 8 maja III Rzesza skapitulowała. Być może dla większości Polaków to właśnie było tego dnia najważniejsze. Należy sądzić, że większość - nawet spośród tych, którzy mieli już okazję odczuć, iż armia, która przyszła ze Wschodu i zwyciężyła, nie przyniosła wolności, o której myślano i do której dążono - miała poczucie, iż jedno jest pewne: gestapo już nikogo nie aresztuje, niemieckie plutony egzekucyjne nie będą już rozstrzeliwać, wsie nie będą palone, a miasta wysadzane w powietrze. Tragicznie zapisany rozdział w historii Polski i Europy został zamknięty.

Był to też...

11506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]