Reklama

Ładowanie...

To, co między

11.05.2010
Czyta się kilka minut
W książkach tego typu rysunek czy niezadrukowana powierzchnia kartki mają walor poetyckiej metafory, a typografia podniesiona zostaje do rangi pełnoprawnego środka stylistycznego.
J

Jako czytelnicy, opowiadamy zazwyczaj o lekturach tak, jakbyśmy byli konsekwentnymi idealistami, jakby pomiędzy (idealnym) tekstem książki a odbiorcą nic nie istniało, jakby czysty tekst trafiał bezpośrednio do czytającego ducha. Tymczasem po drodze jest jeszcze, wysoce nieobojętny, przekaźnik, czyli taki, a nie inny krój czcionki, konkretny kolor i stopień nasycenia farby drukarskiej, jeden z możliwych odcieni bieli papieru, jego faktura... Czy to wszystko nie ma znaczenia?

Radykalne wnioski z tego pytania wyciągnęli Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer, którzy pod koniec lat dziewięćdziesiątych pracowali nad "Oka-leczeniem": książką? obiektem? przedmiotem? Swoje dzieło określili mianem liberatury, aby uniknąć ułatwiających klasyfikacji. Powstało wtedy dziewięć prototypowych

egzemplarzy "Oka-leczenia", krążących wśród wybranych czytelników na...

7541

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]