Reklama

Cameron w cieniu Thatcher

Cameron w cieniu Thatcher

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Dla brytyjskich konserwatystów zwycięstwo, nawet bez większości, jest na wagę złota.
N

Nick Clegg, lider brytyjskich Liberalnych Demokratów, nawet nie starał się ukrywać rozczarowania. I on, i jego partia liczyli na o wiele więcej niż skromna liczba 57 mandatów (na domiar złego o sześć mniej niż w poprzedniej kadencji Izby Gmin). "Cleggmania", jak prasa brytyjska ochrzciła nieoczekiwany wybuch popularności lidera LibDem, który w trzech przedwyborczych debatach telewizyjnych przyćmił przywódców obu głównych ugrupowań, w dniu wyborów ulotniła się jak kamfora.

Mechanizm wyborczy, który każe Brytyjczykom głosować na jedną z dwóch dominujących partii, zadziałał więc jak zawsze niezawodnie - z 649 mandatów (w jednym okręgu wybory odłożono ze względu na śmierć kandydata) konserwatystom przypadło 306, a Partii Pracy 258. - Wielu wyborców pozostało przy tych, których znają najlepiej - nie bez ironii zauważył Clegg.

Nie zmienia to faktu,...

9382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]