Reklama

Churchill pozbył się balastu, czyli Polski

Churchill pozbył się balastu, czyli Polski

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Jak interpretować rok 1945: było to wyzwolenie czy nowa okupacja Polski?
N

Nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Jeśli rok 1945 był wyzwoleniem, to z wielkim znakiem zapytania. Owszem, było to wyzwolenie "od czegoś" - od Niemców, którzy stanowili zagrożenie dla egzystencji narodu. Przy całej zbrodniczości polityki ZSRR, sytuacja po 1945 r. nie była porównywalna z tym, co zafundowali wcześniej Niemcy. Po 1945 r. nikt nie był zabijany tylko za to, że mówi po polsku. Powstał kraj zwasalizowany, ale nie przeznaczony na wyniszczenie. W tym sensie 1945 r. był wyzwoleniem - od piekła niemieckiej okupacji. Ale w wymiarze politycznym było to oczywiście zniewolenie: Polska nie odzyskała wolności. Przez kilkanaście lat po 1945 r. była poddana reżimowi półokupacyjnemu, a na kolejnych kilkadziesiąt stała się krajem wasalnym wobec ZSRR. Rok 1945 był przekreśleniem aspiracji i nadziei Polaków.

Czy w 1945 r. Polska była definitywnie...

4852

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]