Reklama

Ładowanie...

Churchill pozbył się balastu, czyli Polski

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Jak interpretować rok 1945: było to wyzwolenie czy nowa okupacja Polski?
N

Nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Jeśli rok 1945 był wyzwoleniem, to z wielkim znakiem zapytania. Owszem, było to wyzwolenie "od czegoś" - od Niemców, którzy stanowili zagrożenie dla egzystencji narodu. Przy całej zbrodniczości polityki ZSRR, sytuacja po 1945 r. nie była porównywalna z tym, co zafundowali wcześniej Niemcy. Po 1945 r. nikt nie był zabijany tylko za to, że mówi po polsku. Powstał kraj zwasalizowany, ale nie przeznaczony na wyniszczenie. W tym sensie 1945 r. był wyzwoleniem - od piekła niemieckiej okupacji. Ale w wymiarze politycznym było to oczywiście zniewolenie: Polska nie odzyskała wolności. Przez kilkanaście lat po 1945 r. była poddana reżimowi półokupacyjnemu, a na kolejnych kilkadziesiąt stała się krajem wasalnym wobec ZSRR. Rok 1945 był przekreśleniem aspiracji i nadziei Polaków.

Czy w 1945 r. Polska była definitywnie...

4852

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]