Reklama

Brzydcy, źli i wsteczni

Brzydcy, źli i wsteczni

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Nie chodzi o to, że młodzież nie ma się przeciw czemu buntować lub buntu nie potrzebuje. Źródłem niemocy okazuje się niemożność znalezienia odpowiedniej formy. Jak zanegować coś w świecie, w którym wszystko jest już negowane? Czy da się zanegować negację?
J

Jako reprezentant pokolenia III RP nie mogę się zgodzić ani z zaprezentowanym przez Jana Sowę obrazem dyskretnie znudzonej burżuazji, ani - co bolesne - proponowaną przez prof. Krzysztofa Kosełę wizją rocznika zaangażowanego społecznie. Prawda tkwi pośrodku. Być może głos "z wewnątrz" przysłuży się choć w drobnym stopniu tej dyskusji.

Ludzki umysł rozmiłowany jest w narracyjności i historycyzmie. Lubi kontrastowe zestawienia czerni i bieli. Lubi odwoływać się do złotego wieku i wierzyć w bliżej nieokreślony rozwój albo - przeciwnie - w upadek moralnych standardów. Wszelkie stereotypy są ze swej natury krzywdzące, ale przynajmniej część z nich zawiera ziarno prawdy. Rodzą się wszak z uogólnień, prób łatwego zaszufladkowania zastanej rzeczywistości. Już Arystoteles pisał, że starzy ludzie są mądrzy, lecz zgorzkniali, a młodzi - głupi i porywczy, za to pełni...

5976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]