Reklama

Ładowanie...

Brzydcy, źli i wsteczni

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Nie chodzi o to, że młodzież nie ma się przeciw czemu buntować lub buntu nie potrzebuje. Źródłem niemocy okazuje się niemożność znalezienia odpowiedniej formy. Jak zanegować coś w świecie, w którym wszystko jest już negowane? Czy da się zanegować negację?
J

Jako reprezentant pokolenia III RP nie mogę się zgodzić ani z zaprezentowanym przez Jana Sowę obrazem dyskretnie znudzonej burżuazji, ani - co bolesne - proponowaną przez prof. Krzysztofa Kosełę wizją rocznika zaangażowanego społecznie. Prawda tkwi pośrodku. Być może głos "z wewnątrz" przysłuży się choć w drobnym stopniu tej dyskusji.

Ludzki umysł rozmiłowany jest w narracyjności i historycyzmie. Lubi kontrastowe zestawienia czerni i bieli. Lubi odwoływać się do złotego wieku i wierzyć w bliżej nieokreślony rozwój albo - przeciwnie - w upadek moralnych standardów. Wszelkie stereotypy są ze swej natury krzywdzące, ale przynajmniej część z nich zawiera ziarno prawdy. Rodzą się wszak z uogólnień, prób łatwego zaszufladkowania zastanej rzeczywistości. Już Arystoteles pisał, że starzy ludzie są mądrzy, lecz zgorzkniali, a młodzi - głupi i porywczy, za to pełni...

5976

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]