Brzydcy, źli i wsteczni
Brzydcy, źli i wsteczni
Jako reprezentant pokolenia III RP nie mogę się zgodzić ani z zaprezentowanym przez Jana Sowę obrazem dyskretnie znudzonej burżuazji, ani - co bolesne - proponowaną przez prof. Krzysztofa Kosełę wizją rocznika zaangażowanego społecznie. Prawda tkwi pośrodku. Być może głos "z wewnątrz" przysłuży się choć w drobnym stopniu tej dyskusji.
Ludzki umysł rozmiłowany jest w narracyjności i historycyzmie. Lubi kontrastowe zestawienia czerni i bieli. Lubi odwoływać się do złotego wieku i wierzyć w bliżej nieokreślony rozwój albo - przeciwnie - w upadek moralnych standardów. Wszelkie stereotypy są ze swej natury krzywdzące, ale przynajmniej część z nich zawiera ziarno prawdy. Rodzą się wszak z uogólnień, prób łatwego zaszufladkowania zastanej rzeczywistości. Już Arystoteles pisał, że starzy ludzie są mądrzy, lecz zgorzkniali, a młodzi - głupi i porywczy, za to pełni...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]