Reklama

Kochany wujku Hitlerze!

Kochany wujku Hitlerze!

11.05.2010
Czyta się kilka minut
8 maja również Niemcy wspominali zakończenie II wojny światowej: wydarzenie, które dziś postrzegane jest i jako klęska, i jako wyzwolenie od nazizmu. W publicznej debacie cichnie mocny niedawno ton, akcentujący niemieckie cierpienia i ofiary.
"Koloseum" czyli nieukończona hala NSDAP w Norymberdze / fot. Michał Kuźmiński
N

Na początku minionej dekady, około roku 2000, w niemiec­kim dyskursie o historii dominować zaczął paradygmat "Niemców-ofiar". Przywołując alianckie naloty i wygnanie z utraconego po 1945 r. Wschodu, stylizowano się na poszkodowanych - czasem tak dalece, że zasadny wydawał się zarzut historycznego rewizjonizmu. Dyskusję napędzały publikacje, np. książki Jörga Friedricha o bombardowanych niemieckich miastach, sprzedające się w setkach tysięcy egzemplarzy, albo działania przewodniczącej Związku Wypędzonych.

Dziś mało kto pamięta o Friedrichu i mało kto mówi o Erice Steinbach. 65 lat po wojnie dyskusja kieruje się znów w stronę paradygmatu "Niemców-sprawców". Dwie przyczyny zdają się kluczowe: biologiczna i aktualna. Coraz mniej liczni są ci, którzy o straszliwej wojnie mogą dać osobiste świadectwo - i tym samym coraz mniej jest czasu, aby oddać im głos. Zaś...

9975

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]