Reklama

Ładowanie...

Kochany wujku Hitlerze!

11.05.2010
Czyta się kilka minut
8 maja również Niemcy wspominali zakończenie II wojny światowej: wydarzenie, które dziś postrzegane jest i jako klęska, i jako wyzwolenie od nazizmu. W publicznej debacie cichnie mocny niedawno ton, akcentujący niemieckie cierpienia i ofiary.
"Koloseum" czyli nieukończona hala NSDAP w Norymberdze / fot. Michał Kuźmiński
N

Na początku minionej dekady, około roku 2000, w niemiec­kim dyskursie o historii dominować zaczął paradygmat "Niemców-ofiar". Przywołując alianckie naloty i wygnanie z utraconego po 1945 r. Wschodu, stylizowano się na poszkodowanych - czasem tak dalece, że zasadny wydawał się zarzut historycznego rewizjonizmu. Dyskusję napędzały publikacje, np. książki Jörga Friedricha o bombardowanych niemieckich miastach, sprzedające się w setkach tysięcy egzemplarzy, albo działania przewodniczącej Związku Wypędzonych.

Dziś mało kto pamięta o Friedrichu i mało kto mówi o Erice Steinbach. 65 lat po wojnie dyskusja kieruje się znów w stronę paradygmatu "Niemców-sprawców". Dwie przyczyny zdają się kluczowe: biologiczna i aktualna. Coraz mniej liczni są ci, którzy o straszliwej wojnie mogą dać osobiste świadectwo - i tym samym coraz mniej jest czasu, aby oddać im głos. Zaś...

9975

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]