Reklama

Ładowanie...

Inność, wolność

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Michał Głowiński: KRĘGI OBCOŚCI - autor przez dziesięciolecia znany był jako świetny teoretyk i historyk literatury, krytyk i eseista. Później pojawiły się jego pisane do szuflady analizy języka peerelowskiej propagandy.
W

Wraz z "Czarnymi sezonami" - jedną z najważniejszych polskich książek o czasach Zagłady - objawił się Głowiński-prozaik, eksploatujący w kolejnych zbiorach opowieści pokłady własnej pamięci. Czasem też - notujący w prozatorskich miniaturach obrazy, portrety, refleksje, sny. Teraz przyszedł czas na autobiografię.

W drukowanej w tym numerze "TP" rozmowie Michał Głowiński opowiada Katarzynie Kubisiowskiej o nękającej go klaustrofobii, mającej być może źródło w przeżyciach wojennych, i o terapii, jakiej się poddał, by się z tym problemem uporać. "Z klaustrofobii się nie wyleczyłem, ale za to gruntownie uporządkowałem własną biografię" - mówi. "Kręgi obcości" czytać można jako zamknięcie terapii, definitywne wyjście z ukrycia, które dotyczy także - rzecz u nas wciąż rzadka - własnej orientacji seksualnej. Iwaszkiewicz czy Mycielski pisali o swoim homoseksualizmie...

4194

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]