Reklama

Ładowanie...

Kardynał krytykuje kardynała

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Prasa, nie bez satysfakcji, ogłosiła rozłam w Kolegium Kardynalskim. Arcybiskup Wiednia Christoph Schönborn w rozmowie z dziennikarzami wypowiedział krytyczne uwagi pod adresem długoletniego sekretarza stanu kard. Angela Sodano, zarzucając mu m.in. blokowanie kościelnego śledztwa w sprawie ówczesnego arcybiskupa stolicy Austrii, kard. Groëra, oskarżonego o pedofilskie poczynania w przeszłości.
Z

Za prowadzeniem śledztwa miał być kard. Ratzinger, który w tym przypadku musiał ustąpić, jednak w efekcie zdołał doprowadzić do przejęcia spraw księży oskarżanych o pedofilię przez Kongregację Nauki Wiary.

Co do istoty zarzutów, nie ma wątpliwości, że w Kościele, który rzecz jasna nigdy nie bronił pedofilów, strategia postępowania w tego rodzaju przypadkach nie była, delikatnie mówiąc, adekwatna do ważności sprawy. Dziś stosunek hierarchii jest inny.

Co zaś do wypowiedzi kard. Schönborna, trudno się nie zgodzić z komentującym ją emerytowanym prefektem jednej z watykańskich kongregacji, kard. José Saraivą­ Martinsem, który dziwił się, że kardynał do kardynała zwraca się z tak poważnymi zarzutami za pośrednictwem prasy. Faktem jest jednak, że kard. Sodano swym wielkanocnym przemówieniem do Papieża niejako taką reakcję sprowokował, określając...

1226

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]