Reklama

Ciężar

Ciężar

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Wychodzimy powoli z gęstej, dławiącej mgły. Już wiemy, że 10 kwietnia 2010 tego roku zostanie długo w pamięci naszej i świata.
B

Będzie się przy jego pomocy określać inne wydarzenia (pół roku, rok czy pięć lat po katastrofie smoleńskiej). Wpłynęła na to rola, jaką odgrywało wiele ofiar, reakcja społeczeństwa, a przede wszystkim natężenie bólu. Prawie sto domów w żałobie, istny pochód trumien, niemal nieprzerwane bicie dzwonów.

Prawie równocześnie płynęło inne wydarzenie, jak wąziutka strużka przy ogromnej rzece. Odnaleziono zwłoki dwuletniego chłopca. Mimo parotygodniowych poszukiwań, odwiedzin w setkach domów, nikt się nie zgłosił. Przecież to dziecko musiało gdzieś mieszkać, mieć jakichś krewnych, sąsiadów... Na pogrzeb przyszło sporo osób, był to znak jakiejś solidarności i zdumienia, bo nikt nie znał nawet jego imienia.

Są wydarzenia ciążące w naszej pamięci jak wielki kamienny blok, są i takie jak kwiat dmuchawca. Wystarczy chuchnąć i wszystko znika. To my sami...

3239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]