Reklama

Ładowanie...

Spodziewana nominacja

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Historycznie prymasostwo było jednym z najwyższych urzędów w państwie polskim. Wielcy prymasi czasu wojny i lat powojennych nadali temu urzędowi rangę najwyższego autorytetu moralnego. Dziś sytuacja wygląda inaczej.
A

Abp Józef Kowalczyk urodził się 28 sierpnia 1938 r. w Jadownikach Mokrych (powiat tarnowski).

Po ukończeniu liceum w Radłowie rozpoczął w 1956 r. naukę w seminarium w Olsztynie. Święcenia przyjął 14 stycznia 1962 r. z rąk biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi.

Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Kwidzynie, podjął w 1964 r. studia z prawa kanonicznego na KUL, kontynuował naukę na rzymskim Gregorianum, gdzie w 1968 r. obronił doktorat. Uzyskał także dyplom archiwisty Tajnego Archiwum Watykańskiego; rozpoczął pracę jako obrońca węzła małżeńskiego w Najwyższym Trybunale Apostolskim Roty Rzymskiej. Od 1969 r., z polecenia prymasa Wyszyńskiego, pracował w watykańskiej Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów w Kurii Rzymskiej.

W latach 1976-1978 odwiedzał Polskę jako członek Zespołu Stolicy Apostolskiej do Stałych...

11142

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]