Reklama

Ładowanie...

Z trzeciej połowy

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Lubię Polskę. Lubię nawet jej spory, choć nie lubię form, jakie niekiedy przybierają. Lubię w Polsce najbardziej to, co dzieje się podskórnie, nie na wierzchu.
C

Coraz częściej spotykam ludzi, którzy wyłączają telewizory, przestają czytać gazety. Zaczynają czytać książki, chodzić na filmy, przysłuchiwać się publicznym dyskusjom. Wiedzą, że aby zrozumieć Polskę, muszą lepiej rozumieć świat. I na odwrót - że ich kluczem do świata jest Polska, w której wyrośli, w której nauczyli się mówić. I myśleć.

Kiedy słuchałem wykładu Charlesa Taylora podczas ostatnich Dni Tischnerowskich, miałem wrażenie, że świat mi się poszerza, że historia zostaje oswojona, a moje doświadczenie włączone w sieć setek tysięcy ludzkich doświadczeń. Że nie jestem, jak pisał Gałczyński, "małym urzędnikiem w wielkim biurze świata", ale kimś, komu "rosną skrzydła", żeby mógł na to, co go spotyka, spojrzeć z góry, z dystansu. To miłe uczucie, którego doświadcza się też podczas lektury najlepszych książek, w spotkaniu z wybitną sztuką. Stałem tak kiedyś...

3427

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]