Reklama

Ładowanie...

Łupki na piasku

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Złoża gazu łupkowego zawładnęły naszą wyobraźnią. Czy Polska stanie się potęgą energetyczną?
W

Walka o surowiec rozpocznie się lada dzień na Lubelszczyźnie, gdzie pierwsze w kraju próbne odwierty wykona Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jeszcze w maju poszukiwania chce też rozpocząć amerykańska spółka Lane Energy, związana z potentatem energetycznym Conoco Phillips. Wkrótce do pracy ruszą także m.in. Exxon Mobil, Chevron, FX Energy, BNK Petroleum. Mapa wydanych przez ministerstwo środowiska koncesji przypomina kolorowy patchwork, który szerokim pasem przecina Polskę z północnego zachodu na południowy wschód. Stawka jest potężna: szacunki amerykańskich firm mówią o co najmniej 1,6 bln m3 gazu ukrytego głęboko pod powierzchnią ziemi. To sto razy więcej, niż zużywa w tej chwili Polska w ciągu roku. Tylko wokół Kutna odkryto złoża szacowane na 500 mld m3. Eksperci okrzyknęli już poszukiwania gazu najbardziej ekscytującym projektem wydobywczym na świecie.

...
8397

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]