Reklama

Bieda z nierównością

Bieda z nierównością

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Stanisława Golinowska, ekonomistka: Jeśli kasujemy wydatki na świetlice dla dzieci, na krótką metę jest to oszczędność budżetowa, ale perspektywicznie będziemy musieli zapłacić znacznie więcej. Bo te dzieci będą siedzieć na ulicy, zaczną brać narkotyki, kraść - przyniesie to koszty, które i tak będziemy musieli pokryć. Rozmawiał Ryszard Holzer
/ rys. Mirosław Owczarek
R

Ryszard Holzer: Przegląda Pani czasem listy najbogatszych ludzi świata, takie jak niedawno opublikowana lista "Forbesa"?

Prof. Stanisława Golinowska: Mój mąż kupuje "Forbesa", więc zaglądam z ciekawości, ale bez nadmiernej uwagi. Ja badam ten drugi koniec rozkładu dochodów, czyli ubóstwo. Bogactwo interesuje mnie w wymiarze nierówności, czyli w tym, w jakim stopniu bogaci oddalają się od najbiedniejszych.

I co? Oddalają się?

W najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarkach nierówności rosną. Bogacenie się to motor, który ciągnie wzrost gospodarczy. Jeśli kraj szybko się rozwija, bogaci pierwsi na tym zarabiają. A zarazem są potrzebni gospodarce, bo to oni tworzą oszczędności, z których finansowane są inwestycje, i oni ryzykują, podejmując decyzje alokacyjne.

...
15511

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]