Reklama

Ładowanie...

Zachód nie miał realnych planów wyzwolenia Europy Środkowej

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Co sprawiło, że w 1946 r. Amerykanie zmienili nagle zdanie i sami zaczęli przygotowania na wypadek sowieckiego ataku na ich wojska w Europie, choć jeszcze latem 1945 r. Truman ostro odrzucił pomysły Churchilla nie tylko wojny z ZSRR, ale choćby pogrożenia Stalinowi bronią atomową?
P

Przede wszystkim musimy pamiętać, że w maju 1945 r. skończyła się tylko wojna w Europie. Dla Stanów Zjednoczonych wciąż poważnym wyzwaniem było pokonanie Japonii, w czym pomoc sowiecka - uzgodniona w Jałcie - wydawała się niezbędna. Nie sądzono, że kapitulacja cesarstwa przyjdzie tak szybko i że broń atomowa okaże się rozstrzygającym czynnikiem w wojnie. W 1946 r. rozpoczyna się rywalizacja o przyszłość Niemiec, wyraźnie widoczne jest dążenie komunistów do przejęcia pełni władzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszym efektem amerykańskiego otrzeźwienia jest ogłoszenie w marcu 1947 r. doktryny powstrzymywania komunizmu, zwanej doktryną Trumana. Znalazła ona praktyczny wyraz w pomocy wojskowej dla Grecji i Turcji. Prawdziwe zagrożenie dla Zachodu dostrzeżono dopiero w 1948 r. - wtedy nastąpiło przejęcie władzy przez komunistów w Czechosłowacji i blokada Berlina Zachodniego....

4300

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]