Reklama

Zachód nie miał realnych planów wyzwolenia Europy Środkowej

Zachód nie miał realnych planów wyzwolenia Europy Środkowej

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Co sprawiło, że w 1946 r. Amerykanie zmienili nagle zdanie i sami zaczęli przygotowania na wypadek sowieckiego ataku na ich wojska w Europie, choć jeszcze latem 1945 r. Truman ostro odrzucił pomysły Churchilla nie tylko wojny z ZSRR, ale choćby pogrożenia Stalinowi bronią atomową?
P

Przede wszystkim musimy pamiętać, że w maju 1945 r. skończyła się tylko wojna w Europie. Dla Stanów Zjednoczonych wciąż poważnym wyzwaniem było pokonanie Japonii, w czym pomoc sowiecka - uzgodniona w Jałcie - wydawała się niezbędna. Nie sądzono, że kapitulacja cesarstwa przyjdzie tak szybko i że broń atomowa okaże się rozstrzygającym czynnikiem w wojnie. W 1946 r. rozpoczyna się rywalizacja o przyszłość Niemiec, wyraźnie widoczne jest dążenie komunistów do przejęcia pełni władzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszym efektem amerykańskiego otrzeźwienia jest ogłoszenie w marcu 1947 r. doktryny powstrzymywania komunizmu, zwanej doktryną Trumana. Znalazła ona praktyczny wyraz w pomocy wojskowej dla Grecji i Turcji. Prawdziwe zagrożenie dla Zachodu dostrzeżono dopiero w 1948 r. - wtedy nastąpiło przejęcie władzy przez komunistów w Czechosłowacji i blokada Berlina Zachodniego....

4300

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]