Reklama

Ładowanie...

Postnuklearna Madonna

11.05.2010
Czyta się kilka minut
Arcybiskup Nagasaki Joseph Mitsuaki Takami pielgrzymował z okaleczoną w wybuchu atomowym figurą Maryi do ONZ, by apelować o likwidację arsenałów broni nuklearnej.
"

"Zbombardowana Madonna": taka nazwa przylgnęła do szczątków drewnianej figury Matki Bożej - nadpalonej głowy z wypalonymi oczodołami - które ocalały z wybuchu bomby atomowej w Nagasaki 9 sierpnia 1945 r. Eksplozja zabiła w tym mieście 75 tys. ludzi, a wcześniejsza o trzy dni w Hiroszimie - 90 tys.

Blisko dwumetrowa rzeźba Maryi, wykonana we Włoszech, znajdowała się w katedrze Urakami, oddalonej o 500 metrów od miejsca, gdzie spadła bomba. Świątynia uległa całkowitemu zniszczeniu, ale ze zgliszcz odkopano resztki figury. Po odbudowaniu katedry umieszczono je w ołtarzu głównym. Wierni nazywają ją także Hibaku no Maria: Maryja Ofiara Wybuchu Atomowego.

Madonna odbywa obecnie antynuklearną "pielgrzymkę pokoju" po świecie. Światowy arsenał nuklearny liczy dzisiaj prawdopodobnie ponad 20 tys. głowic, a łączna ilość materiałów rozszczepialnych...

4448

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]