Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 47/2006
Data wydania:
19.11.2006
Numer wydania:
47
Rok wydania:
2006
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (6-12 XI)
W chwili zamknięcia tego numeru "TP" trwały wybory samorządowe. Na 47 tys. miejsc w sejmikach, radach gmin, powiatów i miast kandydowało blisko 276 tys. osób,…
Na skróty (6-12 XI)
"Ten tekst jest wampiryczny. Wciąga w proces oczyszczenia, zmusza do samorozpoznania. Za jego sprawą zaczynamy dostrzegać w sobie przerażającą samotność…
Kronika religijna (6-12 XI)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Liderzy, partie i optymizm
Jarosław Flis
Kampania samorządowa pozostawiła po sobie pewną dwuznaczność. Z jednej strony, partie potrafią zdominować przekaz związany z samorządem, przynajmniej w skali…
Smutno, bo niepoważnie
Krzysztof Kozłowski
Scenka z kabaretu czy przejaw obsesji na punkcie agenturalności? Nieudany minister obrony narodowej z czasów premiera Jana Olszewskiego tak sobie mimochodem…
Mundurki
Michał Kuźmiński
Zdjęcie w gazecie: łysi młodzieńcy w charakterystycznych kurtkach i bluzach, w ciężkich butach - "glanach", z wpuszczonymi weń nogawkami. To Obóz Narodowo…
Wyrok z tego świata
Marek Zając
Kard. Renato Martino skrytykował orzeczenie kary śmierci dla Saddama Husajna. Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" stwierdził: "Według…
Czytania
Koniec oznacza początek
Paweł Kozacki OP
"Od drzewa figowego ucz się przez podobieństwo! Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajesz, że blisko jest lato. Pozornie wszystkie…
Kraj i świat
Misternie wznoszona budowla
Marek Safjan
Stare demokracje Europy stawiają sobie pytanie, czy cokolwiek może jeszcze im zagrażać. Czy, zważywszy na powszechne i mocno zakorzenione postawy…
Kalifornia nad Bałtykiem
Olaf Osica
Miniony tydzień przyniósł dwa wydarzenia, które mogą okazać się przełomowe dla polityki zagranicznej obecnego rządu.
Przepis na historię
Patrycja Bukalska
Niemal 50 lat po "Kanale Wajdy znów mają powstać filmy o Powstaniu: w miniony piątek, w przeddzień Święta Niepodległości, podczas uroczystości w Muzeum…
Beczka prochu
Jan Wróbel
W wielu szkołach z utęsknieniem czeka się na zielone światło dla rygorów. Ta wielka energia może przynieść korzystną zmianę polskiej szkoły, jeśli pokierują…
Kamień z Sachsenhausen
Joachim Trenkner
Ciężkie, deszczowe chmury zawisły nisko na niebie w to wilgotne i zimne listopadowe popołudnie. Droga do bramy wejściowej usłana jest kobiercem złotożółtych,…
Amerykański sen w akwarium
Marek Osiecimski
Po trwającej 12 lat dominacji Republikanów, w amerykańskiej polityce wahadło przesunęło się w drugą stronę: teraz w Senacie i Izbie Reprezentantów, obu izbach…
„Bo jestem rozdwojony"
Jerzy Stefan Stawiński
Wiara
Są zasady
Łukasz A. Turski
rys. M. Owczarek
Zrehabilitować Savonarolę?
Abp Józef Życiński
Pryncypialna moralistyka nie jest w stanie zastąpić dystynkcji, w których wyraża się niezbędna kultura logiczna. Molestowanie czy pedofilia pozostają złem…
Patron z dolnego kościoła
Wojciech Bonowicz
Nowohucka szkoła podstawowa przyjęła imię legendarnego duszpasterza "Solidarności.
Wypadek przy pracy
Artur Sporniak
,
KAI
Benedykt XVI pokazał, że nie zamierza retuszować rzeczywistości i ukrywać słabych stron funkcjonowania Kurii Rzymskiej. Potwierdził w ten sposób, że przede…
Przyczółki patriarchatu
Aleksander Gomola
Pod koniec Listu do Kolosan Paweł pozdrawia niejakiego Nimfasa, ale w przypisie do tego wersu, pojawiającym się w jednym z wydań Biblii, czytamy, że może…
Kultura
Utwory ostatnie...
Bohdan Pociej
Ostatni wiersz - Słowackiego, Rilkego, Trakla, Leśmiana, Miłosza, Herberta. Ostatnia powieść, ostatnie opowiadanie - Flauberta, Prousta, Kafki, Manna. Ostatni…
W języku jak w domu
Michał Paweł Markowski
Stanisław Barańczak należy do wymierającego gatunku Humanistów, którzy przedmiotem swoich zatrudnień czynią to, co o naszym człowieczeństwie rozstrzyga. Tym…
Wielkoduszność
Clare Cavanagh
Kilka dekad temu zatrzymałam się na parę dni u Barańczaków - co przy okazji gorąco polecam, zarówno kuchnia, jak i towarzystwo są wspaniałe. Podczas obiadu…
Dwie tajemnicze damy
Tomasz Fiałkowski
"W krytyce literackiej pojawiło się nowe nazwisko godne uwagi: Barbara Stawiczak. Kilka zaledwie recenzyj zostało dotychczas (w "Tygodniku…
Filmowe sado-maso
Mateusz Werner
W polskim kinie brakuje wolności wewnętrznej. Jakby nie wierzono, że poprzez film można powiedzieć coś na serio od siebie, że kogoś to zainteresuje. Jakby…
Trochę śmiechu na pociechę
Marcin Kościelniak
Łukasz Kos należał do głośnej grupy młodych reżyserów zatrudnionych w Teatrze Nowym w Łodzi za dyrekcji Mikołaja Grabowskiego. Później o nim przycichło;…
Sting, „Songs from the Labyrinth"
Michał Okoński
György Ligeti, „Clear or cloudy. Complete recordings on Deutsche Grammophon"
Jakub Momro
Dla zrozumienia losów i charakteru XX--wiecznej muzyki album ten jest nieodzowny. Cztery płyty z muzyką Ligetiego to nie tylko hołd złożony zmarłemu w tym roku…
Krzysztof Knittel, „Koncert na klawesyn i orkiestrę"
Daniel Cichy
Tomasz Stańko Quartet, „Lontano"
Adam Poprawa
The Who, „Endless Wire"
Andrzej Burzyński
Fisz Emade, „Piątek 13"
Anna R. Burzyńska
Krytyk jako kronikarz
Blisko siedemset stron i ponad osiemdziesiąt tekstów pisanych na przestrzeni czterdziestu pięciu lat: przede wszystkim recenzje, także obszerniejsze eseje i…
Imperialne kolosy
Piotr Wdowiak
Zurab Ceretelli, Gruzin, urodzony w 1934 r. w Tbilisi, mieszka w Moskwie od lat 60. Nadworny artysta władzy, najpierw sowieckiej, teraz postsowieckiej,…
Moja osobność
Jolanta Stefko
Jolanta Stefko /fot. D. Węgiel
Felietony
Sprawdzian
Józefa Hennelowa
W Poznaniu urodziły się pięcioraczki. Wcześniaki. Trzech chłopców, dwie dziewczynki. Rodzice mają już sześcioletniego synka. Mieszkają w małej miejscowości…
Wspominanie
Marcin Król
Wspomnienia naturalnie nie zawsze są przyjemne. Najmniej przyjemne są te, kiedy przypominamy sobie własne niskie, niemądre lub egoistyczne zachowania, a któż…
O intelektualistach
Michał Paweł Markowski
Wszyscy głowią się nad tym, kim jest intelektualista. Wszyscy też domagają się od intelektualisty, żeby nie tylko wszystko wiedział, ale też wypowiadał się…
Tygodnik Czytelników
Szkoła jako arena
Krystyna Starczewska, w tekście ("TP" nr 46/06), przeciwstawia dwa światy szkolnej rzeczywistości: jeden - zły, Romana Giertycha, niszczący samodzielność…
Duma i wstyd
Z dużym zainteresowaniem przeczytałam rozmowę Anny Matei z Anną Lipowską-Teutsch i Witoldem Bobińskim ("TP" nr 45/06).
Sprostowanie
W tekście "Półprzedmiot i półśrodki" ("TP" nr 42/06) błędnie napisałem, że - zgodnie z obowiązującym porozumieniem między Episkopatem Polski i…
Dodatki w numerze TP 47/2006
Książki w Tygodniku (47/2006)
Mapa podróży
Zofia Król
Na pytania intelektualisty autor odpowiada zanotowanym przez podróżnika konkretem.
Na powierzchni istnienia i w środku
Artur Madaliński
To wielowarstwowa naracja, której poszczególne odgałęzienia na różne sposoby związane są z Kołobrzegiem. Realistyczne partie kontrapunktuje autor trudną do…
Zobaczyć to, co widać
Krystyna Miłobędzka
Żyjemy w świecie zatłoczonym znaczeniami. Trzeba dużej odwagi i niezależności, żeby spod tego gotowego choćby na chwilę się wydobyć. Z piszących dziś po…
Hotel Limbus
Paweł Próchniak
Marcin Świetlicki
Niemożliwość wyspy
Joanna Tokarska-Bakir
Najsmutniejszy widok świata: pornosfera kontemplująca samą siebie. Można to znieść pod warunkiem prawdy: bohater Houellebecqa może być, jaki chce, ale musi być…
Doświadczenie Wilna
Józefa Hennelowa
Złożoność historii miasta, jej wielonarodowość, coraz nowe kształty architektoniczne, kulturowe, duchowe - to fascynująca tajemnica.
Morze i zwierciadło
Juliusz Kurkiewicz
To arcydzieło Magrisa i pierwsza od dawna wielka europejska powieść metafizyczna. Jej symbolem jednoczącym jest ocean, ciemne wody, piekło, które jest wszędzie…
Przyjaciel światła
Bartosz Staszczyszyn
Zbrodnia, życie, literatura
Jan Strzałka
Tej jesieni trup będzie się ścielił gęsto.
Kod człowieka
Stanisław Bajtlik
Michał Heller powiedział na Kongresie Kultury Polskiej w 2000 roku: "W naszych czasach i w naszym potocznym języku często stosujemy rozróżnienie: »nauka«…
Wysoki obcas
Katarzyna Zimmerer
Dwa miesiące temu obiecałam, że nie będę narzekać. Głupio zrobiłam. Uświadomiła mi to lektura podręcznika Piotra Szaroty "Psychologia uśmiechu.
Andersen nie tylko dla dzieci
Joanna Olech
"Oto ta opowieść, a kto jej nie rozumie, może sobie kupić akcje garbarni Hans Christian Andersen, "Serdeczny żal.
Lektury pobożne
Ks. Adam Boniecki
Franciszek podtrzymujący gmach Kościoła - fragment fresku Giotta "Sen Innocentego III" z bazyliki św. Franciszka z Asyżu…
Miłość do książki
Andrzej Rostocki
Minęło już siedemnaście lat wolnego rynku książki w Polsce - i coraz częściej patrzę z nostalgią za siebie. Oczywiście nie traktuję "dni, które minęły…
Pomiędzy widmami
Dariusz Nowacki
Najnowszy tom prozy Pilcha jest książką niezwykle spójną, bez mała monograficzną. Dziesięć opowiadań zgromadzonych w "Moim pierwszym samobójstwie na dobrą…