Reklama

Ładowanie...

Są zasady

14.11.2006
Czyta się kilka minut
rys. M. Owczarek
M

MAGDALENA BAJER: - Jest Pan katolikiem?

ŁUKASZ A. TURSKI: - Formalnie tak. Przeszedłem stopnie sakramentów... do bierzmowania włącznie.

- Wierzącym?

- Nie. Jestem niewierzący. Zupełnie oficjalnie.

- Co znaczy "oficjalnie"?

- To, że ja nie ukrywam swojej niewiary, ale też jej ostentacyjnie nie demonstruję. Muszę Pani powiedzieć, że pytanie, czy ktoś jest wierzący - w Polsce - uważam za źle sformułowane. Dlatego, że w tej wersji jest dwuznaczne. Nie pytamy, w co człowiek wierzy, tylko czy wierzy w Boga, mając na myśli Boga chrześcijan.

- Jeśli to pytanie jest początkiem dialogu, to wszystko można wyjaśnić.

- No więc próbuję wyjaśniać. Otóż, można być osobą areligijną, nie mieć wiary przypisanej jakiejś religii, ale głęboko wierzyć w różne rzeczy. W moim przekonaniu...

13901

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]