Reklama

Są zasady

Są zasady

14.11.2006
Czyta się kilka minut
rys. M. Owczarek
M

MAGDALENA BAJER: - Jest Pan katolikiem?

ŁUKASZ A. TURSKI: - Formalnie tak. Przeszedłem stopnie sakramentów... do bierzmowania włącznie.

- Wierzącym?

- Nie. Jestem niewierzący. Zupełnie oficjalnie.

- Co znaczy "oficjalnie"?

- To, że ja nie ukrywam swojej niewiary, ale też jej ostentacyjnie nie demonstruję. Muszę Pani powiedzieć, że pytanie, czy ktoś jest wierzący - w Polsce - uważam za źle sformułowane. Dlatego, że w tej wersji jest dwuznaczne. Nie pytamy, w co człowiek wierzy, tylko czy wierzy w Boga, mając na myśli Boga chrześcijan.

- Jeśli to pytanie jest początkiem dialogu, to wszystko można wyjaśnić.

- No więc próbuję wyjaśniać. Otóż, można być osobą areligijną, nie mieć wiary przypisanej jakiejś religii, ale głęboko wierzyć w różne rzeczy. W moim przekonaniu...

13901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]