Reklama

Wspominanie

Wspominanie

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Wspomnienia naturalnie nie zawsze są przyjemne. Najmniej przyjemne są te, kiedy przypominamy sobie własne niskie, niemądre lub egoistyczne zachowania, a któż nie ma takich wspomnień? Lub kiedy wspominamy zdarzenia tragiczne. Jednak niemal wszystkie inne sytuacje, jakie zdarzyły się nam w życiu, stopniowo we wspomnieniach stają się niegroźne, zabawne, a nawet przyjemne. Na czym polega ten wspomnień czar i dlaczego koniecznie trzeba wspominać?
N

Niewielka uwaga teoretyczna: wspominanie jest czym innym niż pamiętanie. Wspominanie ma charakter czynny i wymaga czasem wysiłku, pamiętanie wprawdzie nie może być całkiem bierne, jednak nie może być ono ani przyjemne ani nieprzyjemne, jest faktem. Wspominanie to forma działania.

Otóż wspominamy bardzo często z przyjemnością. I - co dziwne - wspominamy z przyjemnością sytuacje, które niekoniecznie były przyjemne lub ani nie były przyjemne, ani nieprzyjemne. Dzieje się tak dlatego, że w gruncie rzeczy nie chodzi wówczas o wspominanie konkretnych zdarzeń, ale o naszą wewnętrzną ciągłość, by nie użyć obrzydliwego pojęcia "tożsamości". Zawsze, a w trudnych i chaotycznych czasach tym bardziej, mamy pewien kłopot z samymi sobą, kłopot polegający na tym, że nie jest dla nas oczywiste, jak to jest, że my to jesteśmy stale i bez większych zmian ci sami "my". Przecież...

3604

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]