Reklama

O intelektualistach

O intelektualistach

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Wszyscy głowią się nad tym, kim jest intelektualista. Wszyscy też domagają się od intelektualisty, żeby nie tylko wszystko wiedział, ale też wypowiadał się mądrze na każdy temat. O dzieciach narodzonych i nienarodzonych, służbach specjalnych i niespecjalnych, o myśliwcach, które nie dolatują do celu, nie mówiąc o tak błahych sprawach jak podatki, Unia Europejska czy stan krytyki literackiej w Polsce.
O

Opowiadał mi z goryczą wybitny intelektualista rumuński, że odkąd zaczął być rozpoznawany z powodu pełnienia jakiejś funkcji publicznej, nieustannie dzwonią do niego w sprawie powodzi, a jak nie ma powodzi, to w sprawie suszy. Tylko zimą ma spokój, chyba że przez Bukareszt przejdzie śnieżne tornado. Intelektualista w rozumieniu najprostszym to ktoś, kto ma na każdy temat coś niezmiernie ważnego do powiedzenia. Jeżeli człowiek zaproszony do studia telewizyjnego dopiero w trakcie przypinania mikrofonów pyta o temat rozmowy, niechybnie jest on intelektualistą.

By zdefiniować odpowiednio intelektualistę, musimy przyjrzeć się powikłanej relacji między mówieniem a myśleniem. Grecy powiadali, że człowiek to zwierzę, które posiada logos. Czym jest logos, uczeni spierają się od dawna; przyjmuje się zwykle, że logos to rozum, ale i mowa. Człowiek więc to nie tylko...

6319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]