Reklama

Krytyk jako kronikarz

Krytyk jako kronikarz

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Blisko siedemset stron i ponad osiemdziesiąt tekstów pisanych na przestrzeni czterdziestu pięciu lat: przede wszystkim recenzje, także obszerniejsze eseje i szkice o zakroju syntetycznym, portrety (Kazimierza Wyki, Jerzego Kwiatkowskiego, Czesława Miłosza)... Rozległość i różnorodność tego tomu trochę onieśmiela, może nawet zniechęcać do lektury. Niesłusznie - im bardziej się weń zagłębiamy, tym więcej znajdujemy interesujących tematów i nieoczywistych tropów, tym wyraźniej też rysują się wątki, na rozmaite sposoby scalające tę układankę. Jej elementy tworzą obraz szerszy, odsłania się "próba całości.
T

Taki wybór, obejmujący kilka dekad działalności krytyka, poczynając od debiutanckich zmagań, staje się w sposób oczywisty jego portretem, świadectwem zmiennych w czasie wyborów oraz trwałych fascynacji, ukazuje ewolucję jego metody i sposób rozumienia zawodowych powinności. Równocześnie jednak przynosi coś więcej: subiektywną kronikę minionego, mimowolne niekiedy odbicie pisarskich, czytelniczych i krytycznych mód i nastrojów, wreszcie: komentarz do przemian dokonujących się w kulturze. Innymi słowy: jest ważnym dokumentem.

***

"Układając tę książkę - pisze autorka w "Post-scriptum" - myślałam o niej przede wszystkim jako o dokumencie: życia literackiego i literatury na długiej linii czasu oraz zmieniających się dykcji krytycznych, których wpływowi każdy piszący bezwiednie ulega". I dodaje: "Mody i gusty przeszłości wydają się...

7228

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]