Reklama

Beczka prochu

Beczka prochu

14.11.2006
Czyta się kilka minut
W wielu szkołach z utęsknieniem czeka się na zielone światło dla rygorów. Ta wielka energia może przynieść korzystną zmianę polskiej szkoły, jeśli pokierują nią kochający swoje dzieci rodzice. Ale może też przynieść złe skutki, swego rodzaju odpłatę niedocenianych i niesłuchanych przez całe dekady nauczycieli na tych, którzy są pod ręką: na uczniu, uczennicy.
fot. T. Gotfryd / visavis.pl
N

No i przyśniła mi się. Szkoła.

Człapię ponurym listopadowym porankiem, dochodzę do szkolnej bramy - i zgrzyt. Młódź z uśmiechem wchodzi do ciepłego gmachu, ja zostaję po drugiej stronie. - Po coś tak się ubrał, człowieku? - nabija się ochroniarz z pepeszą.

Postanawiam sobie, że nie stoczę się na dno. Idę do Magazyniera.

- Pomocy. Zatrzasnęli przed nosem. Bramę - wyjaśniam szybko.

Magazynier: - A co to?

- Foska. Taki znaczek, oazowy.

Magazynier tylko się krzywi - znaczek skórzany, na rzemyku, nieschludny jak diabli. - Masz to - wręczył mi plastikową Matkę Boską z Lourdes w seledynowym kolorze, stojącą w grocie z polskiego bursztynu. - Ładne - pochwaliłem. - Koszula! - magazynier prawie się śmiał rozbawiony. - Koszula na wierzchu? - Wie pan, tak nosił ją John Lennon... - próbuję się...

12503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]