Reklama

Beczka prochu

Beczka prochu

14.11.2006
Czyta się kilka minut
W wielu szkołach z utęsknieniem czeka się na zielone światło dla rygorów. Ta wielka energia może przynieść korzystną zmianę polskiej szkoły, jeśli pokierują nią kochający swoje dzieci rodzice. Ale może też przynieść złe skutki, swego rodzaju odpłatę niedocenianych i niesłuchanych przez całe dekady nauczycieli na tych, którzy są pod ręką: na uczniu, uczennicy.
fot. T. Gotfryd / visavis.pl
N

No i przyśniła mi się. Szkoła.

Człapię ponurym listopadowym porankiem, dochodzę do szkolnej bramy - i zgrzyt. Młódź z uśmiechem wchodzi do ciepłego gmachu, ja zostaję po drugiej stronie. - Po coś tak się ubrał, człowieku? - nabija się ochroniarz z pepeszą.

Postanawiam sobie, że nie stoczę się na dno. Idę do Magazyniera.

- Pomocy. Zatrzasnęli przed nosem. Bramę - wyjaśniam szybko.

Magazynier: - A co to?

- Foska. Taki znaczek, oazowy.

Magazynier tylko się krzywi - znaczek skórzany, na rzemyku, nieschludny jak diabli. - Masz to - wręczył mi plastikową Matkę Boską z Lourdes w seledynowym kolorze, stojącą w grocie z polskiego bursztynu. - Ładne - pochwaliłem. - Koszula! - magazynier prawie się śmiał rozbawiony. - Koszula na wierzchu? - Wie pan, tak nosił ją John Lennon... - próbuję się...

12503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]