Reklama

Przyczółki patriarchatu

Przyczółki patriarchatu

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Pod koniec Listu do Kolosan Paweł pozdrawia niejakiego Nimfasa, ale w przypisie do tego wersu, pojawiającym się w jednym z wydań Biblii, czytamy, że może chodzić o kobietę o imieniu Nimfa. Czy język inkluzywny w przekładzie Pisma Świętego zasługuje na potępienie?.
"Jak kura swe pisklęta zbiera pod skrzydła..." - mozaika z kaplicy "Dominus flevit" na stokach Góry Oliwnej
J

Jeszcze nie ucichła na dobre "Tygodnikowa" dyskusja o przekładach Biblii na gwarowe formy polszczyzny i język hip-hopu, a już możemy przeczytać o kolejnym kontrowersyjnym tłumaczeniu Pisma Świętego, tym razem na niemiecki. W tym przypadku źródłem kontrowersji jest nie gwarowość czy stosowanie slangu, lecz tzw. język inkluzywny. Podzielam mieszane odczucia dotyczące niemieckiego przekładu, chciałbym jednak poświęcić więcej uwagi problemowi samego języka inkluzywnego, by zapobiec uproszczeniom w ocenie tego zjawiska. Takim uproszczeniem są - jak mi się zdaje - słowa z komentarza ks. Andrzeja Draguły ("TP" nr 45/06).

Bóg Jakuba i Lei

Kontrowersje wokół przekładów inkluzywnych nie pojawiły się dziś. Trzy najgłośniejsze przypadki to: "An Inclusive Language Lectionary", którego pierwsze wydanie ukazało się ponad 20 lat temu, a także...

12909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]