Reklama

Zrehabilitować Savonarolę?

Zrehabilitować Savonarolę?

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Pryncypialna moralistyka nie jest w stanie zastąpić dystynkcji, w których wyraża się niezbędna kultura logiczna. Molestowanie czy pedofilia pozostają złem moralnym bez względu na kontekst. Uwzględnienie kontekstu jest natomiast istotne przy ocenie osób, które aparat peerelowskiej przemocy usiłował wciągnąć do współpracy.
W

Wśród polskich publikacji dotyczących współpracy ze służbami specjalnymi ukazało się wiele tekstów, które można uważać za wzorcowy przykład ewangelicznej kultury, odpowiedzialności za słowo i szacunku dla człowieka. Wymieniłbym wśród nich numer "Więzi" poświęcony sprawie ks. Michała Czajkowskiego, serię artykułów Andrzeja Friszkego w "Tygodniku", wiele publikacji "Gościa Niedzielnego" czy wywiadów przeprowadzonych przez KAI, październikowy numer miesięcznika "W drodze". Niestety, styl ten ma niewielu kontynuatorów w prasie codziennej. W jej polemikach emocjonalny radykalizm bardzo często idzie w parze z agresywną pogardą dla człowieka. Nad stylem, którego konsekwentnie uczył Jan Paweł II, dominują emocje, w których mistrzem i nauczycielem humanizmu pozostaje Savonarola w wersji 2006.

Różne patologie

W ocenach postaw ludzi...

20208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]