Reklama

Tomasz Stańko Quartet, „Lontano"

Tomasz Stańko Quartet, „Lontano"

14.11.2006
Czyta się kilka minut
M

Muzyka, do elementarnego odróżniania się, potrzebuje ciszy - to jasne. Niezbędny jest też czas, żeby mogła w ogóle zaistnieć. I wreszcie, nie da rady bez przestrzeni: dźwięk musi brzmieć gdzieś, w czymś. Co jednak zrobić, gdy - a jest to sytuacja odwrotna niż w słynnym zarzucie pod adresem Mozarta - tych koniecznych warunków jest zbyt dużo? Wtedy, siłą rzeczy, muzyczne "dzianie się" ubożeje. Zjawisko takie, narastania niekorzystnych w stosunku do "samej" muzyki proporcji ciszy, czasu i powietrza, można by ewentualnie mierzyć w ajcherach (nazwa jedno­stki pochodzi od Manfreda Eichera, współtwórcy wybitnych osiągnięć wytwórni ECM, ale i odpowiedzialnego za manieryzmy muzyki tam nagrywanej).

Powyższe dywagacje wzięły się z wątpliwości niepokojących mnie podczas słuchania nowej płyty kwartetu Stańki. W porównaniu z albumem poprzednim ("Suspended Night") słychać...

2746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]