Reklama

Tomasz Stańko Quartet, „Lontano"

Tomasz Stańko Quartet, „Lontano"

14.11.2006
Czyta się kilka minut
M

Muzyka, do elementarnego odróżniania się, potrzebuje ciszy - to jasne. Niezbędny jest też czas, żeby mogła w ogóle zaistnieć. I wreszcie, nie da rady bez przestrzeni: dźwięk musi brzmieć gdzieś, w czymś. Co jednak zrobić, gdy - a jest to sytuacja odwrotna niż w słynnym zarzucie pod adresem Mozarta - tych koniecznych warunków jest zbyt dużo? Wtedy, siłą rzeczy, muzyczne "dzianie się" ubożeje. Zjawisko takie, narastania niekorzystnych w stosunku do "samej" muzyki proporcji ciszy, czasu i powietrza, można by ewentualnie mierzyć w ajcherach (nazwa jedno­stki pochodzi od Manfreda Eichera, współtwórcy wybitnych osiągnięć wytwórni ECM, ale i odpowiedzialnego za manieryzmy muzyki tam nagrywanej).

Powyższe dywagacje wzięły się z wątpliwości niepokojących mnie podczas słuchania nowej płyty kwartetu Stańki. W porównaniu z albumem poprzednim ("Suspended Night") słychać...

2746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]