Reklama

Dwie tajemnicze damy

Dwie tajemnicze damy

14.11.2006
Czyta się kilka minut
"W krytyce literackiej pojawiło się nowe nazwisko godne uwagi: Barbara Stawiczak. Kilka zaledwie recenzyj zostało dotychczas (w "Tygodniku Powszechnym) nazwiskiem tym podpisanych, a już widać, że pióro to bardzo sprawne i ostro zacięte, wiedza rozległa, skłonność do entuzjazmu i negacji - iście młodzieńcze, weredyczność - budząca szacunek i nie zapowiadająca łatwego życia. Wszystkiego najlepszego, Pani Stawiczak!.
T

Tak rozpoczął na początku 1979 r. swój kolejny felieton poetycki w "Twórczości" znakomity krytyk Jerzy Kwiatkowski. Wiedział oczywiście, kim jest tajemnicza autorka, i nie przypadkiem użył sformułowań podobnych do tych, którymi kilka lat wcześniej witał "Nieufnych i zadufanych" - debiutancką książkę krytyczną Stanisława Barańczaka. "Celem wprowadzonej tu tonacji - tłumaczył w przypisie do wydania książkowego "Felietonów", kiedy mistyfikacja przestała już być tajemnicą - było danie do zrozumienia - tak jednak, by piszącemu pod pseudonimem krytykowi nie zaszkodzić - że autor felietonu świadom jest faktu nieistnienia pani Stawiczak...".

Dlaczego jednak owa pani w ogóle się w "Tygodniku" pojawiła? Cofnijmy się do początku tej historii. W Archiwum Jerzego Turowicza zachował się odręczny list, datowany 3 lipca 1975 r.:

Wielce Szanowny Panie...

7300

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]