Reklama

Kalifornia nad Bałtykiem

Kalifornia nad Bałtykiem

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Miniony tydzień przyniósł dwa wydarzenia, które mogą okazać się przełomowe dla polityki zagranicznej obecnego rządu.
rys. M. Owczarek
N

Najpierw uwagę mediów przykuła idea armii europejskiej. Miał ją ponoć poruszyć premier Jarosław Kaczyński w rozmowie z kanclerz Angelą Merkel. Potem, zanim jeszcze ucichły, co tak naprawdę kryje się za tym pomysłem, opinia publiczna poznała osobę zastępcy ambasadora USA w Polsce wraz z jego przydomkiem: "Tradycyjnie Bezczelny". Rzeczony dyplomata wyznaczał wicepremierowi polskiego rządu granice wolności słowa, w których - jego zdaniem - nie mieści się krytykowanie sytuacji w Iraku.

Wydarzenia te zostaną zapamiętane albo jako początek głębokiej refleksji nad działaniem Polski na arenie międzynarodowej, albo koniec nadziei, że wykorzystamy szansę na stanie się ważnym i poważanym narodem Europy.

Zamieszanie wokół idei utworzenia armii europejskiej zdradza dwa problemy. Pierwszy dotyczy zasadności poświęcania tej sprawie aż tak wiele uwagi. Nie...

8721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]