Kronika religijna (6-12 XI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Jezus zrewolucjonizował sens śmierci" - podkreślił Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (5 listopada). Od zmartwychwstania Chrystusa "śmierć nie jest już ta sama", bo pozbawiona została swego "jadu" - podkreślił Papież. I dodał: "Nie ma się co lękać śmierci cielesnej, przypomina nam wiara, ponieważ jest ona snem, z którego pewnego dnia zostaniemy zbudzeni. Prawdziwa natomiast śmierć, której należy się obawiać, to śmierć duszy, którą Apokalipsa nazywa »drugą śmiercią«".
  • Przed modlitwą Papież wspomniał o "poważnym pogorszeniu się sytuacji w Strefie Gazy" i wyraził bliskość z tamtejszymi cywilami. Wezwał wszystkich do modlitwy, "aby Bóg Wszechmogący i Miłosierny oświecił władze izraelskie i palestyńskie, jak również rządzących narodami, na których spoczywa szczególna odpowiedzialność w tym regionie, aby zaangażowali się w powstrzymanie rozlewu krwi, w pomnożenie inicjatyw pomocy humanitarnej oraz działania na rzecz natychmiastowego wznowienia bezpośrednich, poważnych i konkretnych rokowań". Po polsku Benedykt XVI przypomniał, że poprzedniego dnia Kościół czcił św. Karola Boromeusza: "To wspomnienie jednoczy wielkiego reformatora Kościoła po Soborze Trydenckim z wielkim wykonawcą wskazań Soboru Watykańskiego II, Janem Pawłem II, Karolem Wojtyłą".
  • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował katechezę o św. Pawle. Tym razem mówił o więzi Apostoła Narodów z Chrystusem. Benedykt XVI stwierdził: "Z jednej strony wiara powinna nas utrzymywać w stałej postawie pokory wobec Boga, co więcej, wielbienia i wysławiania Go. W istocie bowiem to, czym jesteśmy jako chrześcijanie, zawdzięczamy Jemu i Jego łasce. Ponieważ nic i nikt nie może zająć Jego miejsca, trzeba więc, abyśmy niczemu ani nikomu nie oddawali takiej czci, jaką Jemu oddajemy. Żaden bożek nie powinien zatruć naszego duchowego wszechświata, w przeciwnym bowiem razie zamiast cieszyć się zdobytą wolnością, popadlibyśmy na powrót w upokarzającą formę zniewolenia. Z drugiej strony, nasza radykalna przynależność do Chrystusa oraz fakt, że »jesteśmy w Nim«, musi budzić w nas postawę całkowitego zaufania i nieogarniętej radości".
  • Muzułmanie w Niemczech "mają prawo do naszego pokornego i mocnego świadectwa o Jezusie Chrystusie" - powiedział Benedykt XVI niemieckim biskupom, którzy przybyli do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. "Aby je składać z siłą przekonania - kontynułował Papież - trzeba oczywiście poważnych wysiłków. Dlatego w miejscach, w których liczna jest ludność muzułmańska, winni być do dyspozycji katoliccy partnerzy dialogu mający odpowiednią znajomość języków i historii religii, które ich uzdalniają do rozmowy z muzułmanami".
  • Papież przyjął prezydenta Cypru Tassosa Papadopoulosa. Prezydent ofiarował Benedyktowi XVI ikonę Matki Bożej ze zburzonego kościoła w tureckiej części wyspy i album ze zdjęciami setek innych kościołów zniszczonych bądź zamienionych przez Turków na hotele czy restauracje. Poruszony Papież powiedział: "Ileż zniszczeń, to nie do wiary!". Komentatorzy zwrócili uwagę, że audiencja odbyła się przed papieską pielgrzymką do skłóconej z greckim Cyprem Turcji.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • "Ufamy, że podobnie jak inni obywatele, także my [prawosławni w Turcji] doczekamy kiedyś wolności" - oświadczył Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola i honorowy zwierzchnik światowego prawosławia (9 listopada). Hierarcha zaapelował do władz w Ankarze, aby prawosławnym przyznały identyczne prawa jak w państwach demokratycznych. Poprzedniego dnia Komisja Europejska ogłosiła raport o łamaniu wolności wyznania w Turcji. Skrytykowała m.in. zakaz publicznego używania tytułu "patriarcha ekumeniczny", torpedowanie otwarcia skasowanego w 1971 r. prawosławnego seminarium na wyspie Halki oraz utrudnianie duchownym z zagranicy podejmowania pracy w Turcji.
  • Papież nieprędko podpisze dokument poszerzający możliwość odprawiania Mszy w rycie przedsoborowym - poinformował kard. Jean-Pierre Ricard z Bordeaux podczas obrad Episkopatu Francji. Podkreślił, że biskupi będą mieć okazję do "wyrażenia swoich obaw i nadziei", bo Watykan jest otwarty na konsultacje w tej sprawie.

Po raz pierwszy w dziejach anglikanizmu kobieta została prymasem jednego z Kościołów narodowych. Bp Katherine Jefferts Schori będzie pełnić urząd prymasowski w Kościele episkopalnym w USA. W uroczystości uczestniczył delegat arcybiskupa Canterbury, czyli zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej, i ponad stu biskupów z całego świata. W homilii prymas wezwała do jedności: "Jeśli ktoś w naszym Kościele czuje się urażony ostatnimi decyzjami, zagraża to zbawieniu dusz nas wszystkich jako wspólnoty". Jej wyboru nie akceptuje minimum 20 spośród 38 prymasów anglikańskich prowincji. Schori jest mężatką i ma jedno dziecko.
Religia powinna być przedmiotem obowiązkowym w szkołach ponadpodstawowych - zaproponował Jan Peter Balkenende, chadecki premier Holandii. Polityk argumentował: "Czy jest się wierzącym czy też nie, nauka religii w szkole jest niezwykle ważna, aby wiedzieć, czym jest religia dla człowieka, a także co łączy, a co dzieli religie". Propozycję premiera odrzucili przedstawiciele opozycji.

I W POLSCE

  • Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Orderem Orła Białego abp. Kazimierza Majdańskiego (11 listopada). Były więzień Dachau i Sachsenhausen, emerytowany ordynariusz szczecińsko-kamieński, otrzymał odznaczenie "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia małżeństwa i rodziny we współczesnym społeczeństwie". Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczenia otrzymali również sandomierski biskup pomocniczy Edward Frankowski, ks. Hubert Walerian Czuma, ks. Tadeusz Styczeń i ks. Czesław Sadłowski.
  • Polska Rada Chrześcijan i Żydów ogłosiła s. Anne Denise Rinckwald "Człowiekiem Pojednania 2006". Uroczystość odbyła się w krakowskiej siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności (7 listopada). Dwa lata temu s. Anne Denise Rinckwald założyła w Krakowie pierwszą w Polsce wspólnotę Zgromadzenia Matki Bożej z Syjonu. Zgromadzenie działa na rzecz pojednania między chrześcijanami i żydami. Tytuł "Człowieka Pojednania" otrzymali dotychczas m.in. rabin Michael Schudrich, Jan Nowak-Jeziorański i Jerzy Kluger. Wkrótce na łamach "Tygodnika" opublikujemy materiał o Zgromadzeniu Matki Bożej z Syjonu.
  • Kard. Józef Glemp przeprosił ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego za nazwanie go "nad-UBowcem". W liście kard. Glemp prolongował również księdzu uprawnienia duszpasterza polskich Ormian. Ks. Zaleski podkreślił, że nie żywi do Prymasa urazy: "To sytuacja bez precedensu: najważniejszy hierarcha kościelny pisze do szeregowego bądź co bądź księdza i przeprasza. Na pewno są emocje i różnice zdań, ale Ksiądz Prymas pokazuje, że nie emocje powinny rządzić, tylko dobro wzajemne". Już 1 listopada podczas Mszy na cmentarzu powązkowskim kard. Glemp przyznał, że nerwowa atmosfera w kraju sprzyja opryskliwym wypowiedziom: "Sam użyłem ostrego wyrażenia wobec jednego z kapłanów. Potem go przeprosiłem, bo ukierunkować na dobro można drugiego człowieka także w sposób łagodny".
  • Kard. Stanisław Dziwisz erygował stowarzyszenie Adoratorek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stowarzyszenie powstało z grupy, którą 11 listopada 1988 r. w Krakowie założył ks. Jerzy Woźniak, misjonarz św. Wincentego á Paulo. Charyzmatem wspólnoty jest pomoc duchowa dla rencistek i emerytek. Do stowarzyszenia należy 40 panien i wdów w Krakowie, Nowym Sączu i Łodzi.
  • Urząd Patentowy odmówił firmie z Poznania rejestracji nazwy "Pokolenie JP2". Urząd podkreślił w uzasadnieniu, że "o obrazie uczuć religijnych można mówić nie tylko wtedy, kiedy symbole religijne pojawiają się w kontekście obscenicznym", ale "również wtedy, kiedy dochodzi do uchybienia wartościom ważnym społecznie, niesprzedawalnym, nie dającym się wymiernie wyceniać".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2006