Reklama

Wyrok z tego świata

Wyrok z tego świata

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Kard. Renato Martino skrytykował orzeczenie kary śmierci dla Saddama Husajna. Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" stwierdził: "Według mnie ukaranie jednej zbrodni drugą zbrodnią, jaką jest śmierć z zemsty, oznacza, że jesteśmy wciąż jeszcze na etapie: oko za oko, ząb za ząb".
N

Niestety, wielu chrześcijan wiadomość o tym, że iracki dyktator skończy na szubienicy, przyjęło jako tryumf sprawiedliwości. Czy jest to do pogodzenia z Ewangelią? Do Katechizmu Kościoła Katolickiego zostało włączone to, co Jan Paweł II napisał w encyklice "Evangelium vitae": że przypadki, w których istnieje absolutna konieczność usunięcia przestępcy, "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale". Czy kazus Husajna jest tym bardzo rzadkim wyjątkiem? Czy dowodem na to, że podobne przypadki "już nie zdarzają się wcale"?

Apele Kościoła przeciw karze śmierci - dla jednych będą dowodem naiwności, dla innych - głupoty. Trudno, logika Ewangelii jest inna niż ta, zgodnie z którą Husajn powinien zapłacić za swoje zbrodnie gardłem. W tym punkcie logika "z tego świata" i logika Ewangelii się rozchodzą. Źle się jednak dzieje, gdy chrześcijanie tracą z oczu...

962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]