Reklama

Ładowanie...

Wyrok z tego świata

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Kard. Renato Martino skrytykował orzeczenie kary śmierci dla Saddama Husajna. Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" stwierdził: "Według mnie ukaranie jednej zbrodni drugą zbrodnią, jaką jest śmierć z zemsty, oznacza, że jesteśmy wciąż jeszcze na etapie: oko za oko, ząb za ząb".
N

Niestety, wielu chrześcijan wiadomość o tym, że iracki dyktator skończy na szubienicy, przyjęło jako tryumf sprawiedliwości. Czy jest to do pogodzenia z Ewangelią? Do Katechizmu Kościoła Katolickiego zostało włączone to, co Jan Paweł II napisał w encyklice "Evangelium vitae": że przypadki, w których istnieje absolutna konieczność usunięcia przestępcy, "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale". Czy kazus Husajna jest tym bardzo rzadkim wyjątkiem? Czy dowodem na to, że podobne przypadki "już nie zdarzają się wcale"?

Apele Kościoła przeciw karze śmierci - dla jednych będą dowodem naiwności, dla innych - głupoty. Trudno, logika Ewangelii jest inna niż ta, zgodnie z którą Husajn powinien zapłacić za swoje zbrodnie gardłem. W tym punkcie logika "z tego świata" i logika Ewangelii się rozchodzą. Źle się jednak dzieje, gdy chrześcijanie tracą z oczu...

962

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]