Reklama

Misternie wznoszona budowla

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Stare demokracje Europy stawiają sobie pytanie, czy cokolwiek może jeszcze im zagrażać. Czy, zważywszy na powszechne i mocno zakorzenione postawy prodemokratyczne większości społeczeństw, nadal potrzebują sądownictwa konstytucyjnego, korygującego i weryfikującego decyzje posiadających demokratyczną legitymację władz?.
fot. R. Kowalewski / Agencja Gazeta
I

I w Polsce zresztą da się słyszeć pełne niepokoju głosy o rosnącej władzy sędziów, zastępowaniu głosu ludu głosem sędziów pozbawionych bezpośredniej legitymacji demokratycznej, o coraz silniej rozrastającej się władzy sądów konstytucyjnych, które uzurpują sobie prerogatywę mówienia w imieniu społeczeństwa. Może nadszedł czas przewartościowań, strącenia z piedestału "nieomylnych mędr­ców" wypowiadających się arbitralnie w imieniu całego społeczeństwa, skoro minęło już ponad 60 lat od czasu, kiedy Gustaw Radbruch mówił o "prawie ponadustawowym"? Może te słowa brzmią już anachronicznie, ciążąc jak niespłacona hipoteka na naszych zdrowych i bezdyskusyjnie demokratycznych społeczeństwach?

Nie bądźmy nadmiernymi entuzjastami. Nasilają się postawy ksenofobiczne i rasistowskie, odzywają się resentymenty antysemickie, naruszane są rudymentarne gwarancje prawa do sądu...

18631

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]