Reklama

Misternie wznoszona budowla

Misternie wznoszona budowla

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Stare demokracje Europy stawiają sobie pytanie, czy cokolwiek może jeszcze im zagrażać. Czy, zważywszy na powszechne i mocno zakorzenione postawy prodemokratyczne większości społeczeństw, nadal potrzebują sądownictwa konstytucyjnego, korygującego i weryfikującego decyzje posiadających demokratyczną legitymację władz?.
fot. R. Kowalewski / Agencja Gazeta
I

I w Polsce zresztą da się słyszeć pełne niepokoju głosy o rosnącej władzy sędziów, zastępowaniu głosu ludu głosem sędziów pozbawionych bezpośredniej legitymacji demokratycznej, o coraz silniej rozrastającej się władzy sądów konstytucyjnych, które uzurpują sobie prerogatywę mówienia w imieniu społeczeństwa. Może nadszedł czas przewartościowań, strącenia z piedestału "nieomylnych mędr­ców" wypowiadających się arbitralnie w imieniu całego społeczeństwa, skoro minęło już ponad 60 lat od czasu, kiedy Gustaw Radbruch mówił o "prawie ponadustawowym"? Może te słowa brzmią już anachronicznie, ciążąc jak niespłacona hipoteka na naszych zdrowych i bezdyskusyjnie demokratycznych społeczeństwach?

Nie bądźmy nadmiernymi entuzjastami. Nasilają się postawy ksenofobiczne i rasistowskie, odzywają się resentymenty antysemickie, naruszane są rudymentarne gwarancje prawa do sądu...

18631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]