Reklama

Misternie wznoszona budowla

Misternie wznoszona budowla

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Stare demokracje Europy stawiają sobie pytanie, czy cokolwiek może jeszcze im zagrażać. Czy, zważywszy na powszechne i mocno zakorzenione postawy prodemokratyczne większości społeczeństw, nadal potrzebują sądownictwa konstytucyjnego, korygującego i weryfikującego decyzje posiadających demokratyczną legitymację władz?.
fot. R. Kowalewski / Agencja Gazeta
I

I w Polsce zresztą da się słyszeć pełne niepokoju głosy o rosnącej władzy sędziów, zastępowaniu głosu ludu głosem sędziów pozbawionych bezpośredniej legitymacji demokratycznej, o coraz silniej rozrastającej się władzy sądów konstytucyjnych, które uzurpują sobie prerogatywę mówienia w imieniu społeczeństwa. Może nadszedł czas przewartościowań, strącenia z piedestału "nieomylnych mędr­ców" wypowiadających się arbitralnie w imieniu całego społeczeństwa, skoro minęło już ponad 60 lat od czasu, kiedy Gustaw Radbruch mówił o "prawie ponadustawowym"? Może te słowa brzmią już anachronicznie, ciążąc jak niespłacona hipoteka na naszych zdrowych i bezdyskusyjnie demokratycznych społeczeństwach?

Nie bądźmy nadmiernymi entuzjastami. Nasilają się postawy ksenofobiczne i rasistowskie, odzywają się resentymenty antysemickie, naruszane są rudymentarne gwarancje prawa do sądu...

18631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]