Sprawdzian

W Poznaniu urodziły się pięcioraczki. Wcześniaki. Trzech chłopców, dwie dziewczynki. Rodzice mają już sześcioletniego synka. Mieszkają w małej miejscowości koło stolicy regionu, której nazwy nie zapamiętałam. Tak zresztą, jak nazwiska i daty urodzenia. Media bowiem właściwie tylko zameldowały o fakcie, który natychmiast zasypany został górą doniesień politycznych zdarzających się każdego dnia, w ogromnej większości mało pocieszających.

20.11.2006

Czyta się kilka minut

Kiedy pojawia się inicjatywa ustawodawcza dotycząca hasła "ochrony życia", następuje ożywienie. Wznosi się i potężnieje chór głosów odwołujących się do najpiękniejszych słów o wartościach. Słyszymy o bezcennym darze życia, a także o zagrożeniu człowieka nienarodzonego i o konieczności piętnowania wszystkiego, co wymierzone jest w osobę ludzką i jej podstawowe, ze wszystkich najważniejsze prawo do życia. Nie ma powodu podejrzewać, że owe głosy są koniunkturalne a ich autorzy kierują się tylko własnym interesem politycznym. Tyle że - tego nie da się przeoczyć - zapis prawny nie całą rzeczywistość kształtuje, a może nawet nie jej najważniejszy obszar.

"Polityka" zamieściła raport o "becikowym" marnowanym przez rodziców patologicznych, krańcowo nieodpowiedzialnych, byle jakich. Raport przejmujący. Ale to przecież nie jest cała Polska. W Polsce dzieje się także wiele rzeczy, które cieszą. Narodziny poznańskie nie tylko cieszą - są wydarzeniem po prostu symbolicznym, idealnym dla wszystkich o rodzinę polską zatroskanych. Ale także wydarzeniem sprawdzającym nasze poczucie odpowiedzialności za słowo. Nie pamiętam, na ile milionów urodzeń trafia się, że na świecie melduje się na raz aż pięcioro małych ludzi. Nawet dla najzasobniejszej rodziny nie będzie to nigdy zadanie łatwe. Rodzice poznańskich dzieci - a nic o nich nie wiemy! - na pewno do takich nie należą. Wystarczyło widzieć w telewizji sekundową migawkę z ich niby-domku, raczej szopy na domek przerobionej. A pielęgnacja piątki wcześniaków? Ich zdrowie? Zdrowie matki? Praca ojca? Czy nie można pomarzyć, że w kraju, w którym wypowiada się wciąż tyle przepięknych słów o rodzinie i prawie człowieka do życia, już na drugi dzień po narodzinach stoi w drzwiach rodziców delegat z gratulacjami od prezydenta, a także społeczni sponsorzy ubiegający się o zaszczyt bycia rodzicami chrzestnymi, takimi co naprawdę pomogą i będą dumni z tego powodu? (Tak w nawiasie - czy tylko felerne "jastrzębie" zasługują na powitalną ceremonię, aż chrztem nazwaną?). Czy wolno wyobrazić sobie, że dziennikarze pokażą nam społeczność regionu traktującą narodziny pięciorga nowych ludzi jako wspólne święto i wspólną sprawę? I to nie jeden raz, na zasadzie wyjątku, lecz jako temat powracający, ważniejszy od setek afer i awantur?

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarka, publicystka, felietonistka, była posłanka. Od 1948 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie do 2008 r. pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego, a do 2012 r. publikowała felietony. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2006

Podobne artykuły