Reklama

Filmowe sado-maso

Filmowe sado-maso

14.11.2006
Czyta się kilka minut
W polskim kinie brakuje wolności wewnętrznej. Jakby nie wierzono, że poprzez film można powiedzieć coś na serio od siebie, że kogoś to zainteresuje. Jakby przestano wierzyć, że robienie filmów to także spełnianie własnych marzeń.
R

Rytualne biczowanie polskiego kina stało się nieuchronnym fragmentem jesiennego pejzażu i nawet wśród nadwrażliwców nie budzi już większych emocji. Ba, sami krytyczni flagelanci wykazują pewne znużenie tym procederem, który wykonują z narastającym roztargnieniem. Litania zarzutów swą przewidywalnością przypomina rozklekotaną katarynkę: prowincjonalizm, nudziarstwo, za mało fantazji, brak odwagi obyczajowej, polityczna poprawność, banalne tematy, publicystyczny realizm etc., etc. Gdyby inicjator tegorocznej kampanii, Łukasz Maciejewski, przeczytał uważnie własny tekst, zrozumiałby nagle, że główny problem polskiego kina przegląda się z równą intensywnością w nim samym, Łukaszu Maciejewskim.

Bez wstydu, żarliwie

Oto bowiem krytyk natarczywie wzywa bojaźliwych kolegów do boju: "nie warto się bać, a czasami warto się...

9310

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]