Reklama

Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI pokazał, że nie zamierza retuszować rzeczywistości i ukrywać słabych stron funkcjonowania Kurii Rzymskiej. Potwierdził w ten sposób, że przede wszystkim zależy mu na jawności, przejrzystości i wiarygodności działań Kościoła.
P

Po raz pierwszy w historii "L'Osservatore Romano" cały jednodniowy nakład tego watykańskiego dziennika poszedł na przemiał. W wydaniu z 8 listopada wydrukowano bowiem tekst przedstawiony jako przemówienie Benedykta XVI do biskupów szwajcarskich przybyłych do Rzymu z wizytą "Ad limina apostolorum". Okazało się, że tekst przygotowany dla Papieża przez Sekretariat Stanu nie został przez Benedykta XVI wygłoszony.

Jak doszło do nieporozumienia, wyjaśnił na łamach "Il Giornale" watykanista Andrea Tornielli. Wizyta biskupów szwajcarskich pierwotnie została zaplanowana na luty 2005 r. Sekretariat Stanu przygotował wówczas szkic przemówienia dla Jana Pawła II. Przebywający już w tedy w szpitalu chory Papież nie spotkał się jednak z biskupami ani nawet nie zapoznał się z owym szkicem. Kiedy w związku z niezrealizowaną wizytą biskupi szwajcarscy ponownie mieli przybyć...

5394

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]