Wypadek przy pracy

Benedykt XVI pokazał, że nie zamierza retuszować rzeczywistości i ukrywać słabych stron funkcjonowania Kurii Rzymskiej. Potwierdził w ten sposób, że przede wszystkim zależy mu na jawności, przejrzystości i wiarygodności działań Kościoła.

14.11.2006

Czyta się kilka minut

Po raz pierwszy w historii "L'Osservatore Romano" cały jednodniowy nakład tego watykańskiego dziennika poszedł na przemiał. W wydaniu z 8 listopada wydrukowano bowiem tekst przedstawiony jako przemówienie Benedykta XVI do biskupów szwajcarskich przybyłych do Rzymu z wizytą "Ad limina apostolorum". Okazało się, że tekst przygotowany dla Papieża przez Sekretariat Stanu nie został przez Benedykta XVI wygłoszony.

Jak doszło do nieporozumienia, wyjaśnił na łamach "Il Giornale" watykanista Andrea Tornielli. Wizyta biskupów szwajcarskich pierwotnie została zaplanowana na luty 2005 r. Sekretariat Stanu przygotował wówczas szkic przemówienia dla Jana Pawła II. Przebywający już w tedy w szpitalu chory Papież nie spotkał się jednak z biskupami ani nawet nie zapoznał się z owym szkicem. Kiedy w związku z niezrealizowaną wizytą biskupi szwajcarscy ponownie mieli przybyć do Rzymu w listopadzie tego roku, na biurko Benedykta XVI trafiło niewykorzystane przemówienie. Spodziewano się, że zgodnie z praktyką Papież naniesie swoje poprawki i uwagi. On tymczasem, jak twierdzi Tornielli, nie zamierzał w ogóle korzystać z tego tekstu i odłożył go na bok. Faktycznie, w czasie spotkania z biskupami szwajcarskimi Benedykt XVI wygłosił improwizowane przemówienie, w którym wspomniał nawet o odrzuconym tekście. Tymczasem sekretariat stanu brak poprawek uznał za zgodę Papieża na przedłożony mu tekst i rozesłał go do stałych odbiorców, w tym Biura Prasowego i dziennika "L'Osservatore Romano". "Kiedy Papież dowiedział się, że podano do publicznej wiadomości przemówienie, którego nie wygłosił - pisze Andrea Tornielli - skontaktował się z substytutem sekretariatu stanu arcybiskupem Leonardo Sandri i zażądał wycofania »szkicu« tego tekstu". Dziennik trafił na makulaturę, Biuro Prasowe zaś zdjęło feralne przemówienie z watykańskiej strony internetowej i zamieściło sprostowanie, w którym pomyłka nazwana została "wypadkiem przy pracy". Agencje prasowe zdążyły jednak 7 listopada omówić w swoich serwisach niewygłoszone przez Papieża przemówienie.

Benedykt XVI miał w nim zachęcać do odważnego głoszenia Ewangelii w zlaicyzowanej Szwajcarii, gdyż postępy sekularyzacji i relatywizm powodują w tym kraju nie tylko mniejsze korzystanie z sakramentów, zwłaszcza spadek udziału w niedzielnej Mszy św., ale także podważanie wartości moralnych głoszonych przez Kościół. Objawia się to w niepokojących społecznych zjawiskach, takich jak kryzys małżeństwa i rodziny, wzrost liczby rozwodów, aborcji oraz związków między osobami tej samej płci. "Wszystko to są oczywiste oznaki dechrystianizacji kraju" - miał powiedzieć Papież. Wielu ludzi żyje obecnie tak, jakby Boga nie było, toteż zadaniem biskupów jest doprowadzenie do tego, aby "Słowo Boże i orędzie chrześcijańskie były zrozumiałe". Muszą oni również zajmować jednoznaczne stanowisko w sprawach teologicznych i moralnych, a podstawowym obowiązkiem biskupa jako pasterza i nauczyciela wiary jest wzywanie wiernych do pełnej akceptacji nauczania Kościoła.

W obliczu kryzysu sakramentu pojednania, o czym świadczą przywiezione do Rzymu sprawozdania biskupów, należy wspierać w diecezjach duszpasterstwo pokutne, które zachęca do spowiedzi indywidualnej. Dlatego w przemówieniu znalazł się apel: "Proście kapłanów, aby byli gorliwymi spowiednikami, proponującymi wiernym odpowiednie godziny na spowiedź osobistą i zachęcajcie samych księży, aby często korzystali z tego sakramentu". Kapłani muszą ściśle przestrzegać norm Kościoła w sprawie rozgrzeszenia zbiorowego, którego można udzielać tylko w sytuacjach naprawdę wyjątkowych. Należy także dbać o to, aby w parafii i ośrodkach duszpasterskich kapłan był rzeczywiście pasterzem, a świeccy mu pomagali, współpracując z nim w różnych dziedzinach życia duszpasterskiego. Podkreślanie roli świeckich nie może prowadzić do pomniejszania znaczenia niedającej się niczym zastąpić posługi kapłanów dla życia Kościoła, powołanych do prowadzenia ludu Bożego. Szkic porusza także problem powołań kapłańskich i zakonnych, "będących stałą troską Kościoła w tym kraju". Dla przyszłości Kościoła istotne znaczenie ma dbanie o organizację i ukierunkowanie seminariów oraz wydziałów i wyższych szkół teologicznych w Szwajcarii. Należy się starać zwłaszcza o rozpoznanie i pogłębienie formacji ludzkiej, duchowej, kulturalnej i duszpasterskiej kandydatów do kapłaństwa. "Niezachwiane nauczanie, wierne Tradycji i Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła sprawi, że wszyscy odkryją bogactwo wiary katolickiej" - czytamy w niewygłoszonym przemówieniu.

Nie wiadomo, dlaczego Benedykt XVI ostatecznie zrezygnował z przygotowanego szkicu. Wiadomo natomiast, że większość poruszonych w nim problemów stała się tematem rozmów między szwajcarskimi biskupami, a przedstawicielami watykańskich dykasterii - o czym informuje komunikat Biura Prasowego z 10 listopada. Choć już 8 listopada zapowiedziano rychłe opublikowanie trzech rzeczywistych papieskich wystąpień podczas wizyty biskupów szwajcarskich, do chwili zamknięcia tego numeru "TP", nie pojawiły się one na watykańskiej stronie internetowej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2006