Reklama

Amerykański sen w akwarium

Amerykański sen w akwarium

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Po trwającej 12 lat dominacji Republikanów, w amerykańskiej polityce wahadło przesunęło się w drugą stronę: teraz w Senacie i Izbie Reprezentantów, obu izbach parlamentu (Kongresu), większość mają Demokraci. Po sześciu latach rządów republikański prezydent George W. Bush stoi naprzeciw parlamentu zdominowanego przez politycznego rywala. Tak zadziałała amerykańska zasada checks and balances, równowagi władzy. A co to oznacza dla zwykłych Amerykanów?.
Bohaterowie reportażu: Luz Cadavid, prof. Allan Fiore, Ray i Arleen Chick
W

We wtorek, 7 listopada, gospodarka USA miała się nieźle. Gdy Amerykanie tego dnia szli do wyborów, wyrażany w cenach bieżących produkt krajowy brutto, jak również produkcja przemysłowa były o jedną trzecią większe niż sześć lat temu i przekraczały 13 bilionów dolarów. Bezrobocie było wciąż na niskim poziomie 4,7 proc., a na giełdzie od kilku tygodni trwała hossa.

Mimo to wśród mieszkańców nowojorskiej metropolii panowało uczucie rozgoryczenia. Niektórzy z nich już oddali głos, inni dopiero się wybierali. W żaden przełom jednak nie wierzyli.

Dalej wspieramy, ale...

- Na wyborach byliśmy rano, ale dla nas to jedynie spełnienie obywatelskiego obowiązku. Jesteśmy realistami, nasze głosy nic nie zmienią. Tym bardziej że z przekonań jesteśmy Republikanami, a ten stan zawsze głosuje na Demokratów - mówi Ray Chick, 56-...

18556

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]