Reklama

Przepis na historię

Przepis na historię

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Niemal 50 lat po "Kanale Wajdy znów mają powstać filmy o Powstaniu: w miniony piątek, w przeddzień Święta Niepodległości, podczas uroczystości w Muzeum Powstania podano laureatów konkursu na scenariusz "powstańczego filmu.
K

Konkurs ogłoszono jesienią 2005 r., z inicjatywy ministra kultury Kazimierza M. Ujazdowskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prócz konkursu na film fabularny, uhonorowano też laureatów - rozstrzygniętego w sierpniu - konkursu na dokument na temat: "Powstanie Warszawskie w oczach młodych Polaków".

Jury konkursu fabularnego przyznało dwie pierwsze nagrody: Krzysztofowi Steckiemu i Tomaszowi Zatwarnickiemu za scenariusz "1944: Warszawa" oraz Dariuszowi Gajewskiemu i Przemysławowi Nowakowskiemu za "Ostatnią niedzielę". Oba scenariusze są bardzo różne. Pierwszy to jakby fresk historyczny, obejmujący czas od ostatniego dnia przed wybuchem walk aż do ich zakończenia. Splatają się w nim losy kilkunastu bohaterów, a swoistym łącznikiem staje się postać... żołnierza Waffen-SS.

Akcja drugiego scenariusza toczy się jednego dnia, 13 sierpnia 1944 r...

4982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]