Reklama

Kamień z Sachsenhausen

Kamień z Sachsenhausen

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Ciężkie, deszczowe chmury zawisły nisko na niebie w to wilgotne i zimne listopadowe popołudnie. Droga do bramy wejściowej usłana jest kobiercem złotożółtych, opadłych liści. Wokół cisza, spokój. Mylący: zaraz za bramą kryło się kiedyś piekło.
N

Na tym terenie, otoczonym drutem kolczastym pod napięciem i położonym mniej więcej godzinę drogi w kierunku północnym od Berlina, ponad pół wieku temu funkcjonował jeden z obozów śmierci; przypomina o tym do dziś także napis, że praca czyni wolnym - taki sam, jak w Auschwitz. Konzentrationslager Sachsenhausen powstał wcześnie, już w 1936 r., i był głównym hitlerowskim obozem koncentracyjnym dla regionu Berlina. Sachsenhausen miał służyć nie tylko jako kacet dla łącznie 200 tys. więźniów, ale także jako obóz "modelowy" dla innych powstających później i jako miejsce szkoleń kadr SS. W kwietniu 1945 r. wyzwoliły go wojska sowieckie i 1 Armia Wojska Polskiego. W sierpniu 1945 r. powstał tu - podobnie jak w innych dawnych obozach nazistowskich - tzw. spec-obóz NKWD, gdzie więziono nie tylko byłych nazistów, ale także przeciwników komunizmu (w 1946 r. zmarł tu Horst von Einsiedel...

4326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]