Reklama

Ładowanie...

Utwory ostatnie...

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Ostatni wiersz - Słowackiego, Rilkego, Trakla, Leśmiana, Miłosza, Herberta. Ostatnia powieść, ostatnie opowiadanie - Flauberta, Prousta, Kafki, Manna. Ostatni obraz - Rembrandta, Friedricha, van Gogha. Ostatni utwór muzyczny... Fascynujący problem twórczości supłającej się z życiem w nierozerwalny węzeł. Sytuacja dla artysty graniczna; sprowadzona do skrajności znaczy: ostatnie zapisane słowo, ostatnie pociągnięcie pędzlem, ostatni znak na pięciolinii...
"

"Późna twórczość wielkich artystów" - pod takim tytułem w roku 1975 Mieczysław Wallis wydał swą frapującą książkę. W ostatnich zaś latach Akademia Muzyczna w Katowicach wspólnie z Uniwersytetem Śląskim zorganizowała dwie bardzo ciekawe konferencje interdyscyplinarne pod hasłem "Styl późny - w muzyce, literaturze, plastyce". Hasło to sygnuje określony obszar twórczości odznaczający się charakterystycznymi cechami. Problemat "ostatniego utworu" byłby więc może częścią szczególną ogólnej problematyki "stylu późnego"? Ja tutaj kładę nacisk na słowo "ostatni". Znaczy ono definitywne zamknięcie, nieodwołalne zakończenie wykluczające wszelką kontynuację. Mówi o czymś, co wynika wprost z tragizmu przynależnego naszej ludzkiej egzystencji jako świadomego bycia-ku-śmierci. Artysta osiąga kres drogi twórczej, dalej już iść po niej nie będzie: Ich habe genug. Es ist vollbracht.

...
7672

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]