Reklama

Utwory ostatnie...

Utwory ostatnie...

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Ostatni wiersz - Słowackiego, Rilkego, Trakla, Leśmiana, Miłosza, Herberta. Ostatnia powieść, ostatnie opowiadanie - Flauberta, Prousta, Kafki, Manna. Ostatni obraz - Rembrandta, Friedricha, van Gogha. Ostatni utwór muzyczny... Fascynujący problem twórczości supłającej się z życiem w nierozerwalny węzeł. Sytuacja dla artysty graniczna; sprowadzona do skrajności znaczy: ostatnie zapisane słowo, ostatnie pociągnięcie pędzlem, ostatni znak na pięciolinii...
"

"Późna twórczość wielkich artystów" - pod takim tytułem w roku 1975 Mieczysław Wallis wydał swą frapującą książkę. W ostatnich zaś latach Akademia Muzyczna w Katowicach wspólnie z Uniwersytetem Śląskim zorganizowała dwie bardzo ciekawe konferencje interdyscyplinarne pod hasłem "Styl późny - w muzyce, literaturze, plastyce". Hasło to sygnuje określony obszar twórczości odznaczający się charakterystycznymi cechami. Problemat "ostatniego utworu" byłby więc może częścią szczególną ogólnej problematyki "stylu późnego"? Ja tutaj kładę nacisk na słowo "ostatni". Znaczy ono definitywne zamknięcie, nieodwołalne zakończenie wykluczające wszelką kontynuację. Mówi o czymś, co wynika wprost z tragizmu przynależnego naszej ludzkiej egzystencji jako świadomego bycia-ku-śmierci. Artysta osiąga kres drogi twórczej, dalej już iść po niej nie będzie: Ich habe genug. Es ist vollbracht.

...
7672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]