Reklama

Patron z dolnego kościoła

Patron z dolnego kościoła

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Nowohucka szkoła podstawowa przyjęła imię legendarnego duszpasterza "Solidarności.
Zdjęcie ze szkolnej wystawy: ks. Kazimierz Jancarz ze współpracownikami
"

"Szedł do ludzi z Ewangelią głoszoną i Ewangelią realizowaną" - powiedział o ks. Kazimierzu Jancarzu biskup Albin Małysiak 10 listopada, podczas kazania w dolnym kościele w Nowej Hucie-Mistrzejowicach. W latach 80. odprawiane tam czwartkowe Msze za ojczyznę gromadziły tłumy działaczy i sympatyków "Solidarności". Teraz ławki wypełniły się dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 85 na osiedlu Złotego Wieku, która starała się o imię ks. Jancarza przez ponad rok. Dotąd patronował jej Jan Kochanowski. "To wspaniały patron - powiedział podczas piątkowej uroczystości ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - ale on ma w Polsce 500 szkół, a ta poświęcona księdzu Jancarzowi będzie na razie jedyna". Przyjaciel i bliski współpracownik niezłomnego wikarego z Mistrzejowic z trudem opanowywał wzruszenie. "Cała jego działalność wzięła się z wyciągnięcia ręki do potrzebujących na początku stanu wojennego....

4609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]