Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 27/2008
Data wydania:
06.07.2008
Numer wydania:
27
Rok wydania:
2008
Komentarze
Trzy bruzdy po „Trzech kumplach”
Dariusz Jaworski
"Trzech kumpli" to film wybitny - nie sądzę, żeby użycie w stosunku do dokumentu Ewy Stankiewicz i Anny Ferens jednego z najwyżej wartościujących…
Sprawy do załatwienia
Wojciech Pięciak
Dlaczego zajęliśmy się zagadką śmierci gen. Sikorskiego? Ktoś mógłby powiedzieć, że dla sensacji, skoro wydarzenia sprzed 65 lat ciągle wywołują emocje i…
Górska logika
Michał Olszewski
Walka o Kasprowy Wierch trwa. Ministerstwo Środowiska nie zgodziło się na żądanie Polskich Kolei Linowych, które chcą, by zmodernizowana kolejka na Kasprowy…
Kraj
Skazy drugorzędne
Norman Davies
Norman Davies: Dziwi mnie polski masochizm, szukanie zła w dobrym i mściwość. Tylko tak mogę zrozumieć niezdrowe podniecenie wokół książki historyków IPN.…
Przywódcy i zarządcy
Janusz A. Majcherek
Demokratyczna polityka potrzebuje nie tylko sprawnych administratorów, ale także odważnych, zdeterminowanych przywódców.
Żelazna Alicja
Elżbieta Isakiewicz
W jej filozofii nie ma ważniejszego słowa niż "walka". Przeciąganie liny między tym a tamtym światem.
27/08
"TP" 25/08 Różnica w przyimku
Rozmowy wewnętrzne
Bogdan de Barbaro
Prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta: Mężczyzna ma tyle prawa do współdecydowania o aborcji, ile miejsca wywalczy sobie w sercu i umyśle…
Wiara
Kłopot z jarzmem
O. Wiesław Dawidowski
Czy na pewno pociąga was życie niezwykłych świętych? Harriet Tubman, chrześcijanka i niewolnica, wielokrotnie bita i gwałcona, całe życie poświęciła Bogu i…
Boża jakość życia
Abp Józef Życiński
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia. I zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy. Ps 23, 6
Opancerzone życie Magdiego Allama
Ks. Adam Boniecki
Zadawałem sobie pytanie: jak dotrzeć do człowieka najpilniej strzeżonego we Włoszech? Przez przyjaciół zdobyłem numer telefonu komórkowego, umówiłem się na…
Życie, które jest misją
Magdi Allam
Magdi Allam: W dzisiejszym świecie toczy się wojna rozpętana przez tych, którzy negują świętość życia, godność i wolność osoby ludzkiej. To jest wojna, której…
Trzeba rozmawiać, bo...
Stefan Wilkanowicz
Dialog chrześcijan i muzułmanów jest konieczny. Dialog ludzi, a dopiero potem doktryn. Najwyższy czas przełamać krępujące nas dziedzictwo: religie muszą…
Papieże i islam
Józef Majewski
Tezę, że w relacjach z innymi religiami Benedykt XVI zdradził Jana Pawła II, należy włożyć między bajki. Ale prawdą jest, że ich stanowiska znacząco się różnią…
Warto rozmawiać, ale...
Paweł Milcarek
Aktualne relacje chrześcijaństwa z islamem mają kilka splątanych warstw. Pierwsza, najgłębsza, to konflikt w sprawie centralnych prawd naszej wiary.
Tradycja w ofensywie
Maciej Müller
Chcemy Mszy łacińskiej w każdej parafii - zapowiada kard. Dario Castillon Hoyos, przewodniczący watykańskiej komisji "Ecclesia Dei", troszczącej się…
Robienie liturgii
Ks. Adam Boniecki
Benedykt XVI, otwierając przestrzenie dla zapomnianej i zdeprecjonowanej tradycji, nie zamierza zawracać nurtu historii.
Skąd się biorą biskupi
Ks. Adam Boniecki
Może to być rektor miejscowego seminarium, może być wykładowca uczelni teologicznej albo wybitny proboszcz. Ale może też być wieloletni misjonarz, sprawdzony w…
Pasterz wraca
Ks. Adam Boniecki
Zamiast często padającego z ambon słowa "zagrożenie", abp Henryk Hoser mówi jak Jezus do uczniów o zajęczym sercu: "Niech się nie trwoży serce…
Czym się różni miłość do Boga od miłości do żony?
Ks. Andrzej Draguła
Po pierwsze, jeśli "do żony", to i "do męża" - żeby nie było patriarchalnie. Odpowiedź, która natychmiast się nasuwa, brzmi: tym, że do…
27/08
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
U wezgłowia bandyckiego Petersburga
Andrzej Łukowski
Czy to koniec bandyckiego Petersburga? Szerzej nieznany w Europie Aleksander Małyszew znalazł się właśnie wśród grupy aresztowanych na Costa del Sol.
Tortury i czarne dziury
Magdalena Rittenhouse
"Tajne więzienia i tortury to praktyki CIA w walce z terroryzmem" - twierdzi Amnesty International i oskarża Polskę o współudział w tych zbrodniach…
Odzyskujemy równowagę
Clive Stafford Smith
Clive Stafford Smith, prawnik zajmujący się tajnymi więzieniami CIA: Po II wojnie światowej Churchill i Stalin chcieli wywieszać wszystkich zbrodniarzy,…
Mistrzowska kabała
Jerzy Sosnowski
Golem był glinianym potworem ulepionym przez mieszkającego w Pradze żydowskiego kabalistę nazwiskiem Jehuda Loew. Człekokształtną pałubę ożywiało napisanie jej…
Historia
Ostatni dzień Generała
Dariusz Baliszewski
Dariusz Baliszewski, historyk: To była zbrodnia polsko-brytyjska: Sikorskiego i oficerów z jego otoczenia zamordowano w pałacu gubernatora Gibraltaru. Później…
Kultura
Odwiązywanie
Małgorzata Braunek
Małgorzata Braunek: Umieranie jest częścią istnienia, od tego nie można uciec. Kiedy jeździłam na rowerze do hospicjum, po drodze wpadałam do syna, żeby…
Najsłabsze ogniwo
Marcin Kościelniak
"Ifigenię" Zadary popsuła parafraza, która pytanie o tragizm przemianowała na polityczną deklarację.
Wewnętrzny świat
Lektor
Witold Lutosławski: ZAPISKI - "Naczelnym motywem w mym działaniu jest danie najwierniejszego świadectwa, »materializacja« świata istniejącego we mnie i…
Policja eschatologiczna na tropie duszy
Jacek Dukaj
Teologia jest dziedziną science fiction - można osądzić po lekturze współczesnej literatury. Literatura realistyczna zajmuje się formami religijności; treścią…
Opus dla Mykietyna
Daniel Cichy
Szumne zapowiedzi, reklamy, szczątkowa obecność muzyki współczesnej w mediach, wreszcie gala w obecności kamer i mikrofonów.
Mania zbierania
Piotr Kosiewski
14 czerwca otwarto pierwszy od kilkudziesięciu lat polski budynek poświęcony sztuce najnowszej - Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
27/08
W wieku 86 lat zmarł Józef Szajna,
Przegrana walkowerem
Łukasz Maciejewski
Za wcześnie na fanfary. Środowiskowa fama - ale także np. postawa selekcjonerów Krakowskiego Festiwalu Filmowego - sugerowała, że druga edycja programu "…
„Crystal Tears”
Piotr Matwiejczuk
"Crystal Tears"Andreas Scholl (kontratenor), Julian Behr (lutnia), Concerto di VioleHarmonia Mundi
„Live in Paris 1971”
Łukasz Iwasiński
"Live in Paris 1971"Ornette ColemanJazz Row / Multikulti
„Mano Suave”
Anita Piotrowska
"Mano Suave"Yasmin LevyWorld Village/Harmonia Mundi
To, co ostateczne
Anna R. Burzyńska
Bunt Aniołów / Bóg oparł na scenografii Szajny Stanisław Grochowiak, "Druk"
Opuszczanie gniazda
Anita Piotrowska
Film Mackenziego opowiada o bólu i pokraczności dorastania, o niezgrabnym i samotnym mocowaniu się z własną seksualnością.
Felietony
Last minute
Jan Klata
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w naszym kraju przemieszczanie się znajduje się w zaniku, zaniku dynamicznie przyspieszonym.
Ogniwa
Wojciech Bonowicz
Obiecałem sobie, że nie będę się wypowiadał na temat historii, której główną bohaterką stała się czternastoletnia "Agata", a która w rzeczywistości…
Bez ogródek
Józefa Hennelowa
Tak nazywała się rubryka na ostatniej stronie pradawnego "Tygodnika". Toczyły się tam małokalibrowe spory światopoglądowe z rozpoczynającym ofensywę…
Zmysły
Z drugiej strony
Lucyna Robas
Zajmowanie się turystami to nie tylko niezły sposób na zarabianie pieniędzy. To bezwzględny, wciągający nałóg - najbliższy chyba hazardowi.
Dodatki w numerze TP 27/2008
Książki w Tygodniku (27/2008)
Włochy: wyprawa po szczęście
Tomasz Fiałkowski
"Nowe życie, które staje się udziałem człowieka myślącego, gdy ogląda nowy kraj, nie da się z niczym porównać - pisał Goethe w "Podróży włoskiej…
Mali, śmieszni dublińczycy
Bartosz Staszczyszyn
Choć należy do świętej trójcy irlandzkiego modernizmu, Flann O’Brien w Polsce znany jest zaledwie śladowo. Daleko mu do popularności pozostałych dwóch mistrzów…
Starsza pani znika
Juliusz Kurkiewicz
W małej powieści Hansa Magnusa Enzensbergera wszystko zaczyna się od przypadku (przypadek, powiada autor, "jest wymówką tych, którzy mają kłopot z…
Jestem typem Münchhausena
Jurij Andruchowycz
Z Jurijem Andruchowyczem rozmawia Max Fuzowski
Wojaczek od kuchni
Krzysztof Siwczyk
Po lekturze monumentalnej księgi zwierzeń "Wojaczek wielokrotny", autorstwa Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec, chciałoby się…
Zeszyt w żonkile
Łukasz Maciejewski
Miałem taki zeszyt. Pamiętam, jak wyglądał, jak pachniał. Tekturowa okładka, na okładce żonkile. Ale okładka była z makulatury, a żonkile w kolorze ubikacji.
Po drugiej stronie snu
Jarosław Borowiec
"Przyśniło mi się, że mnie nie ma i było mi z tym dobrze". Jolanta Stefko
Campo de concentración
LluÍs-Anton Baulenas
Z Lluísem-Antonem Baulenasem, pisarzem katalońskim, rozmawia Jan Strzałka
Nowa książka Joyce’a
Adam Poprawa
W znaczeniu edytorskim tytuł ten odpowiada prawdzie, przynajmniej jeśli chodzi o książki polskie; w sensie zaś ogólniejszym zaryzykowałem formułę nieco…
Wasyla Grossmana apologia
Grzegorz Przebinda
Wasyl Grossman (1905-1964), wielki rosyjski epik, godny, by stanąć obok Izaaka Babla, Michała Bułhakowa, Borysa Pasternaka i Aleksandra Sołżenicyna, urodził…
Podróż ślimaka
Paweł Matyaszewski
O ile nazwisko Stanisława Vincenza nigdy tak naprawdę nie zniknęło z polskiej świadomości i pamięci, o tyle historia jego życia pozostawała mało znana. Ponure…
Podróż ślimaka
Paweł Matyaszewski
O ile nazwisko Stanisława Vincenza nigdy tak naprawdę nie zniknęło z polskiej świadomości i pamięci, o tyle historia jego życia pozostawała mało znana. Ponure…
Jestem mały Żydek z Witebska
Monika Malessa-Drohomirecka
Dożył w zdrowiu 97 lat. W przeddzień śmierci kończył obraz zatytułowany "Ku innemu światu", przedstawiający młodego malarza, po którego przylatuje…
Król nigdy nie umiera
Emilia Olechnowicz
Rzecz godna odnotowania: ukazała się w polskim przekładzie jedna z najważniejszych książek XX-wiecznej humanistyki: "Dwa ciała króla" Ernsta…
Kobieta i Narcyz w polityce
Anna Mateja
Polka i Francuzka opisują, jak dochodzi się do władzy. Obie są pisarkami. Obu bliska jest kultura francuska.
Matematyka to ostry instrument
Stanisław Bajtlik
Odzyskanie przez kraje Europy Środkowej niepodległości po I wojnie światowej zaowocowało rozkwitem twórczej aktywności. W różnych krajach przyjmowała ona różne…
Rozwiedzeni w Kościele
Ks. Jacek Prusak SJ
Jak przekonać osoby rozwiedzione, że Kościół dalej jest ich domem, że troszczy się o nich, że ich losy nie są Mu obojętne?
Na literę E
Katarzyna Jabłońska
Pięcioletni Jaś po powrocie z Mszy św., na której był z tatą, entuzjastycznie oznajmia mamie: Ale było superowo! - Cieszę się Jasiu, a dlaczego? - pyta mama…
Jedna ciepła, jedna zimna
Joanna Olech
Książki mają swoją temperaturę. Można by je ustawiać w szeregi, od zimnych po ciepłe. Malownicze, zmysłowe, pełne sugestywnych obrazów - to te "ciepłe…
Maryja, Miriam, matka
Ks. Adam Boniecki
Niezwykły reprint
Niegodziwość
Andrzej Rostocki
Kilkanaście dni temu dyskretnie i niepostrzeżenie wrócił PRL z jego jakże charakterystycznymi kolejkami przed księgarniami.
Ania Shirley ma sto lat!
Ewa Horodyska
Z Ewą Horodyską, tłumaczką, rozmawia Anna Mateja